אנטי מדרידיסטה

״הסלידה מריאל מדריד בספרד היא דבר טבעי, כמעט מתבקש״ מסביר פיל בול, הכתב של ESPN והניו יורק טיימס לענייני ספרד. ״טבעי בכל מדינה שהמועדון המצליח מכולם יגרור כלפיו שצף של אנטגוניזם. אצל ריאל מדריד, זה כבר משהו מעבר. זה שילוב של ההצלחה ביחד עם הסלידה מהחיבור ההיסטורי עם הממשל ומעל זה זיגוג של תחושת קיפוח מתמשכת״.

פיל בול ממשיך: ״קהל האוהדים הפשוט ינסה לקשר אוטומטית את השנאה לריאל מדריד ישירות ליריבה המושבעת ברצלונה, אבל בזמן 20 שנות שהותי בסן סבסטיאן, ה׳אנטי מדרידיסזם׳ שוכן בעוד הרבה מקומות שאינם צבועים בכחול-רימון״.

״אני אנטי מדרידיסטה מלידה״ מודה לואיס רופאט (35), אוהד ולנסיה: ״אבא שלי השריש את השנאה הזאת בי וראיתי כיצד היא מקבלת משנה תוקף לאורך הביקורים של המרנגס במסטאייה שלנו. השיפוט לטובתם היה עקבי מאוד. אבל אתה יודע מה? עזוב את השיפוט. מה שהכי פגע בנו היה השוד של מיאטוביץ׳. הוא היה שחקן השנה שלנו ושחקן השנה בליגה. מכריז שהוא אוהב את האוהדים ורוצה לסיים את הקריירה שלו בולנסיה, הולך להיות הסנדק של כמה אוהדים מקומיים, ופתאום מגיעה ריאל מדריד, משכרת אותו בכסף ולוקחת אותו תמורת פרוטות. הצלקת הזאת לא החלימה אצלי ולא אצל עוד אוהדים ותיקים. ככה הם עושים את זה באופן שיטתי, כל הזמן״.

״המקרה האחרון היה עם איסקו, שחקן שהתבטא כמה פעמים בפני האוהדים בולנסיה שהוא ׳אנטי מדרידיסטה׳ (כולל בכותרת שאתם רואים למעלה), מקבל שיכרון חושים כשהקבוצה של המדינה קוראת לו, ונוטש״.

ריאל מדריד היא לא סתם קבוצה שנואה, היא הקבוצה השנואה ביותר בספרד. סקר ב AS המדרידאי שנערך ב 2012 מצא כי 51% מאוהדי הכדורגל בספרד מגדירים את עצמם כ״אנטי מדרידיסטה״.

הכותרת אומרת: ״מדריד נשארת לבד. סקר של AS בכל המגרשים של הליגה חושף שמדריד היא קבוצה פחות אהודה מבארסה ויותר שנואה״.

למי שלא יודע, בספרד יש התפלגות אהדה די ברורה: קודם כל במשפחה אוהדים את הקבוצה המקומית (אם יש כזאת בליגה הראשונה / שנייה) ואחר כך לכל אוהד יש את הקבוצה השנייה (והשלישית) אליה הוא מגלה סימפטיה. הקבוצה שיש אליה הכי הרבה אהדה וסימפטיה הייתה ברצלונה עם 44%. מדריד הייתה שנייה עם 37% ואתלטיקו מדריד הרחק מאחור עם 18%.

במובן השנאה, ריאל מדריד לצערה ניצחה בגדול:

51% מהאוהדים מגדירים את עצמם כ״אנטי מדרידיסטה״, 40% הגדירו את עצמם כשונאי ברצלונה. סביליה באופן מפתיע / לא מפתיע (למי שמכיר) לקחה את המקום השלישי במדד השנאה.

לפי אותו סקר, האהדה לריאל מדריד מתרכזת במקומות המשויכים היסטורית אליה: בטיס (איתם הם חולקים שחקני עבר גדולים כמו אלפונסו ורינקון), סנטאנדר (מוניטיס) והקבוצות המקומיות של חבל קסטיאה: ראיו וחטאפה. ברצלונה זוכה לאהדה בבילבאו (תחושת ה׳פילינג׳ מול הקיפוח של הממשל) ולנסיה, סוסיאדאד, חיחון, אוסאסונה, מיורקה, מאלאגה, ובקרב אוהדי אתלטיקו מדריד. כצפוי ריאל מדריד מקבלת הררים של שנאה בכל המקומות האלה.

“השנאה לריאל מדריד הולכת יד ביד עם האהדה שלנו לאתלטיקו״ אומר רובן איגנסיו (37), אוהד אתלטיקו מדריד: ״זה זורם אצלנו בדם. הם המועדון המתנשא ביותר שיש, עם האוהדים השחצנים ביותר שיש. מועדון שחושב שהכל מגיע לו, מרמה, משחד, שולח זרועות בכל מיני מקומות בממשל, מפזר כסף כמו משוגע בשביל הצלחות מיידיות ועוד מתגאה בזה יום אחר יום. הם מועדון שעיתון הספורט הפופולרי ביותר במדינה מגויס לטובתו וערוצים שאמורים להיות נייטרלים כמו ׳קוואטרו׳ ו׳לה סקסטה׳ מבצעים ספינים למענו. איך אפשר שלא לתעב אותו? בגלל זה מבינים לגמרי את השמחה העצומה שיש בספרד כאשר הם מפסידים. מספיק לקרוא את הציוצים והתגובות באתרי הספורט המובילים כדי להבין עד כמה מתעבים אותם״.

באותו סקר של AS אגב, בקאמפ נואו רק 77% הגדירו את עצמם כ׳אנטי-מדרידיסטה׳ כשאספניול תופסת את המקום השני וסביליה את המקום השלישי. בסקר שנעשה בסנטיאגו ברנבאו, 97% הגדירו את עצמם כשונאי ברצלונה. לא פחות. מילת הגנאי האהובה עליהם היא ׳פולאקוס׳, ״פולנים״ – הכינוי החביב בקסטיאה על הקטלאנים מאז ימי פרנקו העליזים, בהם הם ראו את עצמם כגרמנים ואת קטאלוניה כפולין.

בשאר חבלי ספרד מילת הגנאי החביבה כלפי ריאל מדריד היא ״מנדרליניוס״, שיבוש של הכינוי ״מדרילניוס״ שניתן לתושבי מדריד, כדי להשוות אותם לקופים המנדרילים.

מערכת בארסה מאניה

החדשות הכי חמות בטלגרם שלנו