בארסה ב׳: ההיסטוריה

ברצלונה ב’ (בספרדית: Barcelona B, בשמה הקודם: ברצלונה אתלטיק) היא קבוצת המילואים של מועדון הכדורגל ברצלונה. כיום היא משחקת בליגה הספרדית השלישית ומקיימת את משחקי הבית שלה באצטדיון המיני אסטדי שבברצלונה.

מאמן הקבוצה הנוכחי הוא ג’רארד לופס. בשנת 2008 השתנה שם הקבוצה מ”ברצלונה ב'” ל”ברצלונה אתלטיק”, בשנת 2010 הוחלט להחזיר את השם של הקבוצה ל”ברצלונה ב”.

הקבוצה נוסדה ב-1 באוגוסט 1934 תחת השם “סוסייטאט אספורטיבה אינדוסטריאל אספנייה”, הקבוצה שימשה במקור כמועדון הספורט של בית החרושת עם אותו השם. חולצת הקבוצה הובלטה בפסים כחולים ולבנים אנכיים. החברה הייתה בבעלות משפחתו של ג’וזף אנטוני דה אלברט, שהיה לזמן קצר נשיא המועדון בשנת 1943. בתקופת נשיאותו של אלברט במועדון, הקבוצה, שהייתה ידועה אז בשם “קלאב דפורטיבו אספנייה אינדוסטריאל” ‏(CF Barcelona), הפכה להיות קבוצת המילואים של מועדון הכדורגל ברצלונה והחלה לשחק את משחקיה באצטדיון לס קורטס.

בתחילה הקבוצה שיחקה בליגות אזוריות מקומיות, אך ב-1950 היא העפילה לליגה השלישית, וב-1952 היא העפילה לליגה השנייה. בשנת 1953 היא סיימה כסגנית בית 1 בליגה השנייה ומאוחר יותר למשחקי הפלייאוף של הליגה, אך היא לא העפילה לליגה העליונה מאחר שהייתה קבוצת משנה של מועדון הכדורגל ברצלונה.

לאחר שהשיגה העפלה נוספת לפלייאוף בשנת 1956, הקבוצה הפכה לעצמאית ובלתי תלויה במועדון הכדורגל ברצלונה, ושמה שונה ל-“קלוב דפורטיבו קונדל”. הקבוצה לבשה חולצות כחולות עם שני פסים לבנים אלכסוניים. בעקבות העצמאות, היא הייתה מסוגלת להעפיל לליגה העליונה, הלה ליגה. עם זאת, היא שיחקה במשך עונה אחת בלבד בליגה העליונה, וירדה חזרה לליגת המשנה ב-1957. בשנת 1968 הצטרפה שוב למועדון הכדורגל ברצלונה ושימשה כקבוצת המילואים שלו.

ב-1970, נשיא ברצלונה אגוסטי מונטאל החליט לאחד את “קלאב דפורטיבו קונדל” עם קבוצת נערים אחרת של המועדון בשם “אתלטיק קטלוניה”, וקרא לקבוצה המאוחדת “ברצלונה אתלטיק”. אתלטיק קטלוניה הייתה קבוצה שנוסדה רק ב-1965 כתוצאה מאיחוד של שתי קבוצות אחרות: “קטלוניה דה לס קורטס” (נוסדה ב-1918) ו-“ס.ד. פברה קואטס” (נוסדה ב-1926).

ב-1979 המועדון חנך את בניין “לה מאסיה” מהמאה ה-18 כמטה אקדמיית הנוער שלו, במבנה אבן עתיק, ששימש לפני כן כחווה חקלאית. היה זה מועדון הכדורגל הראשון בספרד שהביא ילדים מכל רחבי תבל וגידל אותם במקום אחד והוא נוסד בהשראת אוריול טורט.

במהלך השנים למדו באקדמיה 500 בני נוער בגילאים 11 עד 18. מתוכם 12 אחוזים הגיעו לקבוצה הבוגרת של ברצלונה ו-40 אחוזים הגיעו לקריירות מקצועניות בקבוצות אחרות. נכון ל-2011 לומדים בו 60 נערים: 48 בכדורגל, 11 בכדורסל ואחד בהוקי. המועדון מממן את כל ההוצאות. התלמידים לומדים עשרה חודשים רצופים בשנה. מתחילים ב-7.00 בבוקר, אוכלים בחדר האוכל ונוסעים לבית ספר רגיל בעיר, שם לומדים בכיתה מיוחדת במערכת שעות מקוצרת. ב-14.00 שבים למאסיה לארוחת צהריים, לומדים ואחר-הצהריים מתאמנים עד שעה 21.00 בלילה; ב-23.00 יש כיבוי אורות.

שליש מהתלמידים הם מקטלוניה, שליש מיתר ספרד ושליש ממדינות אחרות, בהן: ברזיל, שווייץ, ארגנטינה, הרפובליקה הדומיניקנית, קמרון, סנגל וניגריה. מנהל האקדמיה הוא קרלס פויגרה. ב-2012 הקימה ברצלונה מבנה חדיש שיוכל לאכלס 83 תלמידים. במועדון גם למד הישראלי גיא אסולין.

מאז פתיחתה, גדלו באקדמייה שחקנים כשרוניים רבים שהפכו עם הזמן לשחקנים מובילים של הקבוצה הבוגרת, כדוגמת: פרנסיסקו קראסקו, רמון קלדרה, גיירמו אמור, אלברט פרר, ז’וזפ גוארדיאולה, סרז’י ברז’ואן, ויקטור ואלדס, קרלס פויול, צ’אבי, אנדרס אינייסטה, ליונל מסי, ובויאן קרקיץ’; כל השחקנים שיחקו בקבוצת המילואים לפני הגעתם לקבוצת הבוגרת. עם זאת, לא כל השחקנים שגדלו בלה מאסיה שיחקו בקבוצה הבוגרת של ברצלונה ורבים מהם עברו למועדונים אחרים, לדוגמה איבן דה לה פנייה, דויד סאנצ’ס, לואיס גרסיה, פפה ריינה, מיקל ארטטה, פרן מרידה, ג’רארד פיקה, ססק פברגאס ואלברט לוקו.

ב-1981 מונה קרלס רשאק, מהשחקנים הבולטים בהיסטוריה של הקבוצה הבוגרת, לתפקיד מאמן הקבוצה. בעונתו הראשונה כמאמנה זכתה הקבוצה באליפות הליגה הספרדית השלישית, בפעם הראשונה בתולדותיה. בניגוד למאמנים אשר מתחילים את דרכם בקבוצת נוער, רשאק אימן את הקבוצה במשך לא מעט שנים, עד 1987. לאחר ארבע שנים מעזיבתו של רשאק זכתה הקבוצה באליפות הליגה השלישית בפעם השנייה. לאחר החלטת התאחדות הכדורגל הספרדית שכל קבוצת מילואים צריכה להיקרא על שם קבוצת האם שלה, נקראה הקבוצה “ברצלונה ב'”.

ב-1996 מונה חואנדה ראמוס המצליח למאמן הקבוצה, אך היא לא נחלה הצלחה בעונה זו. עם זאת, היא העפילה לליגה השנייה פעמיים נוספות ב-1998 וב-2001, בתקופה בה ירדה ועלתה בין ליגות בתדירות גבוהה. ב-2007, כאשר הקבוצה הייתה בליגה הרביעית, מונה למאמנה ז’וזפ גוארדיולה, מהסמלים הגדולים של המועדון. יחד עם עוזרו פרנססק וילאנובה, הוא הצעיד את הקבוצה לאליפות הליגה הרביעית (Tercera Division) והעלה אותה לליגה השלישית. בסיום העונה קודם לתפקיד מאמן הקבוצה הבוגרת והוביל אותה לאחת מהתקופות הטובות בתולדותיה. בשנת 2008 שונה שם הקבוצה בחזרה ל”ברצלונה אתלטיק” ובשנת 2010 הוחלט להחזיר את השם הישן “ברצלונה ב”.

בעונת 2010/2011 סיימה במקום ה-3 בליגה הספרדית השנייה, אך לא עלתה לליגה הראשונה מכיוון שבליגה הראשונה כבר הייתה קבוצה אחרת של המועדון. בסוף עונה זו מאמן הקבוצה, לואיס אנריקה, חתם לאמן את רומא, ובמקומו מונה אוסביו סקריסטן.

בוגרים מפורסמים:

ליאו מסי.
צ׳אבי הרננדס.
אנדרס אינייסטה.
סרג׳י בוסקטס.
פפ גווארדיולה.
ג׳ובאני דוס סנטוס.
ג׳ונתן דוס סנטוס.
בויאן קרקיץ׳.
אלברט סלאדס.
ג׳ורדי קרויף.
קרלס פויול.
ססק פברגאס.
פרנסיסקו רופטה.
ג׳רארד פיקה.
מיקל ארטה.
סרחיו גארסיה.
ויקטור ואלדס.
חוסה מנואל ריינה.
לואיס גארסיה.
גיירמו אמור.
פרננסק ארנאו.
גיא אסולין.
ארונה בבנגידה.
דוד בבונסקי.
מארק ברטרה.
אלברטו בוטיה.
ג׳רארד דאולפאו.
ז׳אן מארי דונגו.
חאבי אספינוסה.
יאגו פאלקה.
אלברט פרר.
אנדראו פונטאס.
חוסה רמון דלה פוואנטה.
גברי גארסיה.
לואיס גארסיה.
ג׳רארד לופס.
אלכס גרימאלדו.
מוניר אל חדדי.
אלן חלילוביץ׳.
דני גוויסה.
ז׳פרן סווארס.
ווילפריד קאפטום.
לי סאוג וו.
מרטין מונטויה.
תיאגו מוטה.
מארק מונייסה.
נוליטו.
אוייר.
אולגר.

מערכת בארסה מאניה

החדשות הכי חמות בטלגרם שלנו

חולצות ברצלונה ב-80 שקל? המדריך המלא לרכישה

מדריך קניית חולצות ברצלונה 2023