מילון מושגים

א’

אסולגראנהכחול (אסול) רימון (גראנדה) בספרדית, הכינוי של בארסה בספרדית (קסטיליאנית).

אלירון – זהו שיר שנכתב במקור ב 1913 על ידי אוהדי אתלטיק בילבאו ועבור הקבוצה שלהם. הוא מדבר בעיקר על האדרת הקבוצה (“מי לא מכיר אותה בספרד?”, “כולם נותנים את הלב”, “גם באיטליה ויפן, כולם שרים את האלירון”. מתויג בכל ספרד כשיר האליפות (גם בהקבלות שלהם מחוץ לאי האיברי – ארסנל שרה אלירון, באיירן וכו’ וכו’).

אריסטד מאיול – השדרה המרכזית לאורכה נמצא קומפלקס הקאמפ נואו, בין שדרת לס קורטס לז׳ואן ה-22. קרויה על שם הפסל הקטלאני מתחילת המאה ה-20.

אלפנט בלאו – תנועת הפיל הכחול הוקמה בשנת 1997, כשג’וזפ לואיס נונייס, היה נשיא בארסה. זו הייתה קבוצה של אופוזיציונרים, שמטרתה הוגדרה לגרום התפטרות של הנשיא. למרות שנחשבה תמיד למורחקת מעין הציבור, הגיעה ההזדמנות שלה לשליחת נציג בבחירות הבאות. הם גייסו מספיק חתימות והובילו צנזורה נגד נונייס.

הצנזורה הובילה לבחירות ב 1997 בהן ניצח נונייז עם 24,863 קולות, כשמנגד מתקבלים 14,358 לתנועת הפיל הכחול. הדובר של התנועה בזמן הזה, היה עורך דין וחבר מועדון, שמו לא אחר מאשר ז’ואן לפורטה.

בקבוצה זו, נכחו חברים בעלי שמות מכובדים במועדון, ביניהם ארמנד קאראבן, מאמן עבר במועדון בזמן שבו כיהן אגוסטי מונטל אי קואסט כנשיא, פפ מונה-אחד ממעצבי הקאמפ ושחקן עבר בחלק במועדון שמתייחס לבסיסי הכדורגל. שמות נהדרים נוספים, היו: אלברט פרין, ריקארד הוגווט, ג’ורדי מוייס, אגוסטי בנדיטו, ג’אכינט בורראס, אלפונס קאסטרו, חואן פונוז’וסה, חואן פונט, אלפונס גודאל, אמילי גראו, סבאסטיה רוק, חואן סולה, אלברט וינס, לואיס בויז’, לואיס מרטי, ג’אומה פויג ופטריק אוסט.

אלקנטרה, פאוליניו – היה מלך השערים של בארסה בכל הזמנים עם 369 שערים ב-357 משחקים, עד שהגיע לאו מסי.

אנטי-מדרידיסטה (Anti Madridista) – שונא ריאל מדריד? תתרגל לכינוי החדש שלך (ובינינו, אין אחד שהוא לא). לכתבה המלאה על למה כל כך שונאים אותם לחצו כאן.

אס – (AS) עיתון ספורט יומי במדריד, בעל התפוצה השנייה בגודלה בספרד. מפורסם בארסיות כלפי בארסה בעיקר מצמד הדבילים תומאס רונסרו ותומאס גואש.

אלוהים (DIOS)– כינוי הניתן לכמה משחקניה הגדולים של בארסה, האחרון בהם – מסי.

אסקינה – כדור קרן.

ב’

בארסה (Barça) – הכינוי של קבוצת הכדורגל שלנו.

בארסה ב‘ – קבוצת המשנה של המועדון. בחזון היא אמורה לטפח את המובחרים שבשחקני הנוער של המועדון טרם העלתם לבוגרים. לערך המלא

בארסה TV – ערוץ הטלוויזיה של בארסה, משדר 14 שעות ביום, מיטב החדשות והמשחקים הקלאסיים של הקבוצה. פתוח בתשלום לבעלי צלחות לווין ממונעות בספרד בלבד.

בארסלוניסמו – כינוי לרוח ועקרונות המועדון.

ביגיריסטיין, צ’יקי – המנהל הספורטיבי של המועדון בתקופת לאפורטה, שחקן עבר בדרים טים.

בחירות – נערכות מדי 5 שנים בצורה דמוקרטית. מעל 110,000 סוסיוס בעלי זכות הצבעה מדיחים או ממשיכים את כהונתו של הנשיא. לניתוח מלא של תוצאות הבחירות האחרונות ב 2016 לחצו כאן.

באזל – המקום בו בארסה עלתה על מפת הכדורגל האירופאי, ולצמיתות. שוות ערך לזכייה של מכבי בגביע אירופה והטבילה בכיכר רבין. אחרי מסע מדהים לגמר, קטפה בארסה את גביע המחזיקות לשנת 1979 מול פורטונה דיסלדורף הגרמנית. 30,000 ברסאים עשו את הדרך הארוכה מברצלונה לבאזל במאות אוטובוסים ומילאו יותר מ 2/3 מהאיצטדיון (ויש לזכור שגרמניה היא השכנה מהצפון).

בוישוס נויס – הוקמו ב 1982 ועם השנים צברו לעצמם את מוניטין אוהדיה השרופים ביותר של בארסה – כשמדברים על צבעוניות וכו’. לקראת סוף שנות השמונים, האידאולוגיה שלהם, שבהתחלה לא הייתה מוגדרת, נקשרה בימין הקיצוני. עם ההיקשרות לימין, חלק מהחברים (שמנו בערך 1,000 אוהדים), התפלגו לכמה קבוצות כגון ה”סאנג קולה”, “קטאלה”, “אלמוגברס” ו”אוניבארסטריס”. קבוצות אלה אף הותקפו לעיתים ע”י הגרעין הקשה של הבוישוס – מגולחי הראש. במהלך שנות ה-90 מספר החברים דעך, אולם הבוישוס המשיכו לקבל את גבם של הנשיא נונייז וסגנו גספארט. עם חילופי השילטון בכס הנשיאות הברסאי ומאורעות “פיגו וראש החזיר” הוכרזה עליהם מלחמת חורמה על ידי הנשיא ז’ואן לאפורטה, שאף קיבל איומים בחייו מהקיצוניים ונאלץ בשל כך להעתיק את מגוריו למרכז העיר. לאחר חזרתו של הנשיא המושחת סנדרו רוסיי, חזרו גם הבוישוס (לא בכוח מלא) לאחר כריתת הסכם עימו.

ברנבאו – משכנם של המדרידאים. הוקם ב-1947 אחרי שהצ’מרטין, ביתם הקודם, הוחרב במלחמת האזרחים. קרוי על שמו של הקטלאני הבוגד – דון סנטיאגו ברנבאו – מנשיאיה המהוללים של מדריד. ביציעו המזרחי – מאכלס את ה’אולטרסור’ – קבוצת האוהדים הניאו-נאצים.

ברצלונה – בירת קטאלוניה. עיר לחופו של הים התיכון, השנייה בגודלה בספרד. 1,510,000 איש מרכיבים את אחת הערים היפות בעולם, מבחינת צבעוניות, מטעמים ותרבות.

בלאוגרנה – הכינוי של בארסה בקטלאנית. בלאו-כחול, גראנה – צבעו של הרימון – אדום סגלגל.

ג’

גווארדיולה, ז’וזפ – קפטן אגדי ומאמן לא פחות אגדי. היה שותף לדרים טים של קרויף ומאוחר יותר יצר במו ידיו את הדרים טים שלו, שזכתה בטרבל היסטורי ראשון.

גויקצ’ואה, אנדוני – שחקן אתלטיק בילבאו, שיחק בשורות הבאסקים כ-9 עונות, זכה ב-2 אליפויות, אך יותר מכל יזכר כ”קצב מבילבאו”, כינוי שהודבק לו בזכות כיסוחי סטופקס לפיקות הברכיים של ברנד שוסטר, ובעיקר בדייגו ארמנדו מארדונה, באותו גמר גביע המלך ידוע לשמצה.

גאמפר, ז’ואן – מייסד המועדון ונשיאו בשנים 1909-1908, 1910-1913, 1917-1919, 1921-1923, 1924-1925. לערך המלא אודותיו.

גביע גאמפר – טורניר ידידות מסורתי הנערך לפני פתיחת העונה ומהווה את הסרת הלוט מעל הסגל החדש של הקבוצה.

גספארט, ז’ואן – סגן הנשיא של המועדון במשך 22 שנים (תחת נונייס), קטלוני נלהב ושבע ערכים. אהבתו למועדון הייתה לו לרועץ, כשמילא את הקבוצה בבינוניות וחוסר השגים בתחילת המאה ה-21.

ד’

דרים טים – מושג שבהתחלה כוון לנבחרת הכדורסל האמריקנית שהדהימה מיליונים באולימפיאדת ברצלונה 1992, אך נלקח בכדי לתאר את הקבוצה האלמותית של יוהאן קרויף בתחילת שנות ה 90, שצעדה ל-4 אליפויות ברצף וגביע אירופאי בלתי נשכח.

ה’

הליניו הררה – מאמן עבר בקבוצה, חידש את עולם הכדורגל עם קבוצתו. אימן ב-3 קדנציות.

ו’

ואסלינה – הקשתה מעל השוער.

ומבלי – שם מרטיט, באצטדיון הישן בארסה זכתה בגביע האלופות הראשון, באצטדיון החדש ברביעי שלה.

ויסקה אל בארסה, ויסקה קטאלוניה – (Visca El Barça, y Visca Catalunya) – “תחי בארסה, תחי קטאלוניה”.

וילאנובה, טיטו – היה עוזרו של פפ גווארדיולה ולאחר מכן מחליפו. נפטר בגלל מחלת הסרטן הארורה ב-2014. על שמו נקרא המגרש המרכזי במתחם האימונים.

ז’

זוביזארטה, אנדוני – השוער הגדול האחרון של המועדון. לאחר עזיבתו ב 1994 ניסו למצוא בברצלונה את “היורש של זוביזארטה” כמעט עשור, עד שהגיע ואלדס.

ט’

טרזן – כינויו של הקפטן קרלס פויול, נגזרת מכינויו של הבלם האגדי ברנרדו מיגלי.

טרידנטה – כינוי לשלושה כוכבים במערך כל שהוא של הקבוצה.

טוט אל קאמפ – ההמנון של בארסה, עוד עליו – פה

י’

יודאס – כינוי גנאי ללואיש פיגו (פרופיל מלא בכתבת הבוגדים), ע”ש יהודה איש קריות אשר בגד בישו בסיפורי הברית החדשה.

“יותר מסתם מועדון” – (Som mes que un club) – המוטו של בארסה – הומצא על ידי צוות הקריאטיב בציון 75 שנות ייסוד למועדון.

ל’

לס קורטס – האיצטדיון הממשי הראשון של בארסה, שימש את המועדון מ-1922 ועד בניית הקאמפ ב-1957.

לאפורטה, ז’ואן – נשיא המועדון בין 2003 – 2010, האיש שבזכות חזונו בארסה היא כמו שהיא היום (פירוט נוסף באגף ההיסטוריה).

לוצ’ו – “אני נלחם”, כינויו של לואיס אנריקה, מהסמלים הגדולים של בארסה בסוף שנות התשעים.

מ’

מאסייה, לה (La masia) – החווה המיתולוגית ליד מתחם הקאמפ נואו בה שכנה מחלקת הנוער הראשונה של המועדון עד ל 2007. ב 2007 מחלקת הנוער עברה למתקנים החדשים בעיר הספורטיבית ע״ש זו׳אן גאמפר.

מארקה (MARCA) – עיתון הספורט הגדול בספרד עם למעלה מ-3 מיליון מנויים ותפוצה של עשרות מיליונים ברשת. מלא בארסיות ידועה כלפי בארסה.

מאניטה – כף היד, סימן לחמישה שערים ללא מענה. בארסה זכתה להניף 3 פעמים מאניטה על יריבתה המושבעת ממדריד, ב 1974, ב 1994 וב 2010.

מונדו דפורטיבו – עיתון הספורט הותיק והנקרא ביותר בברצלונה. לעיתים משמש כשופר של הנהלת המועדון.

מורבו – כינוי ליריבות בין קבוצות בספרד.

מיני אסטדי – האיצטדיון הקטן בקומפלקס הקאמפ נואו ומגרש המשחקים של קבוצת המילואים. עתיד לההרס ב 2017 ולעבור לעיר הספורטיבית. תכולה – 25,000 צופים.

מנהל ספורטיבי – האיש האחראי על שיקולים מקצועיים. הוא מחליט איזה שחקנים להביא ואיזה לשחרר (המאמן רק מציע, ולא מחליט), ומציג קווי יסוד למאמן שעל פיהם הוא בונה את הקבוצה שלו. כיום משמש בתפקיד זה – רוברט פרננדס.

מסיאס – “משיח”, הכינוי שהוענק בארגנטינה לליאונל מסי.

מהנדס, ה – כינוי אשר העניק גדי לאנדרס אינייסטה בשלהי אליפות אירופה ב 2002 לנבחרות עד גיל 19 והפך את תוארו למילה שגורה בפי כל ברסאי.

נ’

נשיא – האיש החשוב והקובע במועדון. נבחר אחת ל-5 שנים. חשוב לציין כי הנשיא אינו הבעלים של הקבוצה, אלא נבחר על ידי הסוסיוס – למעשה – הבעלים של הקבוצה. נשיא לא יכול להבחר יותר מ-2 קדנציות.

ס’

סנט’, ז’ואמה – כיכר ז’אומה הקדוש. סמוכה לשדרות הראמבלס ומכנסת בתוכה רחבה גדולה ומזרקה ציורית. מקום המפגש של אוהדי בארסה בחגיגות תארים עד לשנת 2001. השחקנים מציגים את השלל מהמרפסות המיתולוגיות הנמצאות במבנים מסביב לכיכר.

סוסי (בקטלאנית) או סוסיו (בספרדית) – חבר מועדון המשלם מדי שנה 160 יורו ובתמורה מקבל זכות הצבעה בבחירות והנחה ברכישת כרטיסים. כיום, אם אוהד בארסה רוצה להפוך להיות סוסיו, הוא יכול רק עם הוכחת קשר דם מדרגה ראשונה לחבר מועדון אחר. אלה שאין להם, יאלצו לעבור תהליך של 4 שנים בו הם נקראים ״סוסיו קומפרימיסו״ (עלות של 140 יורו) – סוסיו מזן נחות שלא יכול להצביע בבחירות, מקבל הנחה על כרטיסים אבל לא יכול להכנס להזמנה מוקדמת של משחקים גדולים. הסוסיו קומפרימיסו גם נדרש להתייצב פיזית במשרדי המועדון בין החודשים יוני לאוקטובר כדי לחדש חברות ולהראות שהוא רציני.

בתקופתו של ז׳ואן לאפורטה כל אוהד בארסה יכל להפוך לסוסיו והמועדון הגיע למספר מרשים של 170 אלף חברים. כיום המספר עומד על 135 אלף בלבד. הסיבה העיקרית היא רצונו של הנשיא המושחת סנדרו רוסיי לשלוט בגודל של הלובי הזקן של המועדון שמסוגל להכריע את תוצאות הבחירות.

ספורט – עיתון ספורט יומי בברצלונה זה 37 שנה. האח הקטן של אלמונדו דפורטיבו ובעל תפוצה נמוכה יותר. נוטה יותר להמציא סקופים מאחיו הגדול.

סאמורה (נקרא בשוגג זאמורה) – השוער בעל מספר הספיגות (בממוצע) הנמוך ביותר, עם שם השוער הספרדי הגדול הראשון, ששיחק בבארסה ובריאל בשנות ה-20 וה-30.

פ’

פורסה בארסה! – (Força Barça!) קריאת עידוד נפוצה שמשמעותה – “קדימה בארסה!”.

פוארה – (Fuera) – “החוצה” בספרדית. כשהשופט מסריח, זאת הקריאה העיקרית שישמעו מהקהל.

פיצ’יצ’י – כינוי למלך השערים בספרד. ע”ש רפאל מורנו אראנסדי שכונה “פיצ’יצ’י”, חלוץ אגדי באתלטיק בילבאו.

פרנסיסקו פרנקו – דיקטטור ספרד בין השנים 1939-1975. בן בליעל אשר החריב את קטאלוניה בגלל נטיותיה הבדלניות ושם לו למטרה גם לפרק את בארסה בגלל היותה המיצג הבכיר של חבל הארץ הספרטני.

צ’

צ’ילאנה – כינוי ספרדי לבעיטת מספריים. הצ׳ילאנה של ריבאלדו

ק’

קאמפ נואו – “המגרש החדש” בקטלאנית – האיצטדיון הביתי של בארסה והיכל הכדורגל של אירופה. לערך המלא.

קובאלה, לדיסלאו (לאסלו) – גדול שחקני בארסה במאה ה-20. לביוגרפיה…

קולה (Cule) – “ישבן” בקטלאנית, כינוי לאוהדי ברצלונה עוד כשישבו בלס קורטס החדש (שנות השלושים) וישבנם ביצבץ מתחת לספסלי העץ.

קופה דל ריי – גביע המלך, התואר בו מחזיקה בארסה יותר מכל קבוצה אחרת בספרד (28 זכיות).

קטאלוניה – חבל הארץ בו נמצאת ברצלונה. מהאיזורים המתועשים והפורחים ביותר בחצי האי האיברי. תל”ג לנפש מהגבוהים באירופה. אנשים סימפטים ואדיבים, ללא נטיות גזעניות. בארסה נחשבת לשליחתה של קטאלוניה בעולם.

קראק – (Crack) – סלנג ספרדי ל’כוכב קבוצה’, באנקר בטוח בהרכב.

קרויף, יוהאן – לדעת רבים, נושא כליהם של מארדונה ופלה (שזה גם מכובד) והשחקן האירופאי הגדול ביותר בכל הזמנים. שיחק בבארסה והפך מאוחר יותר למאמנה הגדול ביותר בכל הזמנים. היה יועץ סתרים ונשיא כבוד במועדון. נפטר ב-2016 בשל סרטן הריאות.

ר’

ראמבלס, לאס – המדרחוב המופרסם באירופה. נמשך מהים ועד הר טיבידאבו. לאורכו ניתן למצוא אין ספור חנויות העוסקות במוצריה של בארסה ובימי קלאסיקו, אלפי ישראלים.

ריבאלדו – קשר התקפי מבריק שנרכש מדפורטיבו לה קורוניה בקיץ 1997. ארסנל מדהים של הטעיות, מסירות ובעיטות תותח ברגל שמאל. נזרק מהקבוצה לאחר סיכסוך מספר II עם הדיקטטור ואן חאל.

הטלגרם שלנו

הטלגרם שלנו

חולצות ברצלונה ב-80 שקל? המדריך המלא לרכישה

מדריך קניית חולצות ברצלונה 2023

בארסה מאניה בפייסבוק