מסי הפליימייקר

מסי הוא פנומן. תופעה בלתי מוסברת, מעבר לזה. אינספור שעות של ניתוח נדרשות כדי להבין מה הוא עושה על המגרש, באלפית-השנייה. הקסם שלו הוא כל כך שובה לב, שחלק ממנו נעלם מעינינו.

מסי הוא סקורר נהדר, כמו גם מבשל מצטיין ויוצא-דופן – מה שראוי לציון. עם 375 שערים מאז אוגוסט 2009 בקבוצה ובנבחרת, הוא עלה על כל שיא שערים אפשרי בהיסטוריה של הספורט רק באותה תקופה. מסי הוא גם הפליימייקר הכי טוב, עם 142 בישולים ו-815 מסירות מפתח מאז אוגוסט 2009. אף חלוץ אחר לא מתקרב לזה.

בדרך כלל מסי משחק בתפקיד החלוץ וגם כפליימייקר ברוב המשחקים, והוא גם כבש וגם בישל במשחק אחד (באותו משחק) כבר 91 פעמים בקריירה שלו. הוא כבש שני שערים או יותר ובישל פעמיים או יותר ב-90 דקות 5 פעמים, שיא שאין כמוהו, שלא נשבר ע”י שחקן ברמות האלה מאז שהתחילו לרשום שיאי בישולים. ללא תחרות.

אבל מה שלעתים קרובות נעלם מהעיניים הוא איך שמסי הופך מפליימייקר לסקורר בזמן אותו משחק. כדי לנתח את זה, אנו מציגים את הקונספט של קדם-הבישול.
פרה-בישול זו המסירה שקדמה לבישול עצמו. זה יכול להיות חשוב יותר מהבישול עצמו, כשאחת הדוגמאות הטובות ביותר זו המסירה של מסי לבוסקטס בשער של פדרו נגד אתלטיק בילבאו. אבל פרה-בישול נרשם רק לעתים רחוקות, כפי שבד”כ רק שערים ובישולים נספרים. קדם-הבישול לא צריך להתבלבל עם מסירת מפתח – שהיא מסירה שמובילה לבעיטה.
שער-קדם-בישול הוא שער בו לכובש היה קדם-בישול (מסירה של הכובש אל המבשל, מסירה של המבשל לכובש [בישול], ושער של הכובש). לכבוש שערי-קדם-בישול דורש שילוב והצטלבות של כישורים רבים שקיימים רק לעתים נדירות ביחד בשחקן אחד.
המשמעות של שער-קדם-בישול:
לכבוש שער-קדם-בישול אומר שהשחקן יכול לכנס מיומנויות שונות שבו-זמנית ובבת-אחת עובדות כדי לשבור את ההגנה של היריב. הכישורים האלה כוללים, בין היתר, מסירות, אקסלריישן (תאוצה), ראיית משחק, שליטה בכדור וסיומת. מה שהופך את סוג השער הזה לקשה יותר לביצוע הוא מעורבותם של חלקים רבים, שהופכים את המוצר המוגמר של המהלך. לתלוי איך מסי מתחיל או מסיים אותו.
שחקן היודע לכבוש שערים כאלה הוא סכנה ליריבה מכל מקום על המגרש, משהו ניכר במשחק של מסי, שיורד עמוק, עד החצי שלו, אך עדיין מהווה איום ישיר על השער.
ספירת שערים משמשת לעתים קרובות כדי להשוות בין שחקנים בודדים, באופן אינדיבידואלי. רבים יסכימו שאמצעי זה, בלשון המעטה, הוא רדוקציוניסט. למרות שבסופו של דבר שער הוא שער כשזה מגיע לתוצאה הסופית, לא כל השערים צריכים להיות שווים כשמשווים אינדיבידואלים. רמת המעורבות של הכובש צריכה להיות חלק מהמשוואה, וגם – אם השער היה קדם-בישול או אם הוא לא נותן לנו תובנה והבחנה נוספת על זה.
שערי קדם-הבישול של מסי:
מסי הוא הטופ-של-הטופ כשזה מגיע לסוג הזה של שער. הוא כבש 79 שערי קדם-בישול עם ברצלונה וארגנטינה במהלך הקריירה. חשוב להזכיר שתכונה זו אינה חדשה למסי, שכבר כבש את השערים האלה עוד מאז ימיו הראשונים. השער הראשון שלו בברצלונה היה שער כזה, מבישול של לא אחר מאשר רונאלדיניו.
כדי להדגיש עוד יותר עד כמה מרשים לכבוש שערים כאלה, להלן אינפוגרפיקה המראה מאיפה מסי התחיל את ההתקפה ב-79 השערים האלה שלו:
זה הופך לברור איך שליטתו המוחלטת של מסי והנוכחות בכל מקום מרחיבה עוד יותר את ההגדרה של – “כובש מכל מקום”, והופך אותו למשהו שאינו קשור רק ליכולות הבעיטה. הוא מפרק את ההגנות לאחר התחלה עם הכדור במקומות שלהבקיע מהם זה דבר שכמעט בלתי מתקבל על הדעת, והוא עושה את זה לעתים קרובות להפליא.
יתר על כן, מסי כובש את סוג השערים האלה באופן עקבי, ובנוסף גם עושה את זה לא משנה אם בברצלונה או בנבחרת. האינפוגרפיקה שלפניכם מספקת פירוט של האחוזים של שערי קדם-הבישול שמסי כבש, לפי עונה ולפי קבוצה.
למרבה הפלא, השחקן שהכי מקושר עם מסי בשערי קדם-בישול הוא… פדרו! ניתן למצוא רשימה רחבה יותר באינפוגרפיקה הזו:
בהשוואה לאחרים
בואו נראה השוואה של שחקנים גדולים אחרים לעומת מסי כשמדובר בשערי קדם-בישול. הקריטריונים שאנו בוחנים הוא כמה השחקן מעורב בשערים שהוא כובש, נשווה את אחוז שערי קדם-הבישול, שנלקחו מהשערים הכוללים שהובקעו במשחק שדה. השחקנים שיעלו מול מסי בהשוואה זו הם אגדות עבר של המשחק: פלה, דייגו מראדונה, רונאלדו לימה, ושחקן ריאל מדריד הנוכחי, כריסטיאנו רונאלדו. האינפוגרפיקה הזו מסכמת את התוצאות:
התובנה שצריכה להיות אחרי זה, היא שמסי מתעופף לו בליגה משלו, אפילו בנוכחות של שחקנים כמו פלה ומראדונה.
החלק המרשים ביותר בפרה-בישולים של מסי הוא שהוא שומר אחוז חסר תקדים, אפילו עם תדירות ההבקעה המדהימה שלו, המדגישה רמה מדהימה ומתמיהה של מעורבות בשערים שהוא כובש.
לבסוף, גם יש לציין כי מעורבותו של מסי בשעריו אינה מגבילה את ההשתתפות במהלכים עם פרה-בישולים (ללא שער). לפעמים הוא שובר קווי הגנה מרובים לגמרי בכוחות עצמו. מפרק הגנות ללא הרף. אנחנו לא צריכים להזכיר לכם כמה שערי-סולו הוא כבש.

עידן

החדשות הכי חמות בטלגרם שלנו