• ביוגרפיה
  • תארים

לוקה דין

לוקה דין הוא צרפתי שנולד בשנת 1993 במועצה המוקמית “מו”, שרחוקה 41.1 ק”מ בלבד ממרכז פאריס. כבר בגיל 12 החל לשחק במחלקת הנוער של ליל, וכשמלאו לו 17 חתם על החוזה המקצועני הראשון שלו במועדון הצרפתי. בקיץ 2011 קיבל את הקידום לקבוצה הבוגרת של ליל ועד מהרה הפך לשחקן הרכב חשוב. במדי ליל ערך 62 הופעות בשתי עונות, מה שגרם לראשי פ.ס.ז’ לשים את ידיהם על הילד הצרפתי המוכשר.

ב-17 ביולי 2013 חתם דין במועדון מהבירה תמורת 15 מיליון יורו. אולם הבעיה העיקרית תחת לורן בלאן הייתה הימצאותו של מקסוול בסגל. המגן השמאלי הברזילאי המשיך לקבל את האמון הבלעדי מבלאן ופתח ברוב המשחקים. דין קיבל רק פירורים ולא מספיק הזדמנויות כדי להוכיח את עצמו. פ.ס.ז’ החליטה לבוא לקראתו והשאילה אותו בקיץ 2015 לרומא, שם לוקאס התאחד עם מאמנו הקודם מליל – רודי גארסיה.

באיטליה המצב השתפר פלאים ודין הפך להיות המגן השמאלי הפותח של רומא עם 33 הופעות ליגה ו-8 הופעות בליגת האלופות – לא פיספס אף דקה באירופה. גם אחרי חילופי המאמנים באמצע העונה והגעתו של ספאלטי, הצרפתי הצעיר המשיך להיות באנקר בהרכב וסיים עונה טובה לרומא עם 80 נקודות ומקום שלישי שמוביל לליגת האלופות.

שווה להזכיר את ההישג הכי גדול בקריירה של דין עד כה – אליפות העולם עד גיל 20 בשנת 2013. הסגל הצרפתי כלל אז כמה שמות מוכשרים מאוד כמו פוגבה, אראולה, קונדוגביה, זומא וסמואל אומטיטי, וביחד איתם לוקאס עשה טורניר נהדר שבסופו הוכתר כאלוף עולם. ביורו 2016 אפשר להגיד שדין הוא סגן אלוף אירופה – דשאן זימן אותו לסגל והוא היה המחליף הראשון של פטריס אברה באגף השמאלי, אבל אברה שיחק בסופו של דבר את כל המשחקים עד הגמר ולוקאס שלנו לא זכה לראות דשא.

זה מה שאמר בהצגה שלו: “אני מאושר להיות שחקן ברצלונה. הייתה לי עונה טובה ברומא ואני מתכוון לעבוד קשה מאוד בבארסה. זה יום גדול עבורי. כבוד גדול בשבילי לשחק במועדון הכי גדול בעולם. עבורי זו התחלה של הרפתקה אחת גדולה. אני מגן אבל אוהב לתקוף. בכדורגל המודרני זה חשוב מאוד”.

אז כעת מגיע הצ’אנס האמיתי שלו לפרוץ, במדי בארסה, לאחר שרומא לא יכלה לשלם את סעיף הרכישה של דין ובארסה עטה על המציאה. מצד אחד אפשר להסתכל על זה שפ.ס.ז’ לא העניקה לו הזדמנויות ומוותרת עליו יחסית בקלות, בנוסף לכך הוא עדיין לא מספיק פיזי וזה אחד החסרונות הבולטים שלו כשהוא נדרש להתמודד מול שחקני התקפה חזקים.

אולם, היתרונות שבהחתמה הזו עולים על החסרונות. לוקאס דין רק בן 23 ועדיין נחשב פוטנציאל צעיר שיכול להתפתח ולהשתדרג אם יתנו לו את ההזדמנות. הוא כבר הספיק להתחשל בצרפת ובמיוחד בליגה האיטלקית הקשוחה, האיכויות ההתקפיות שלו בולטות מאוד – 3 שערים ו-5 בישולים בעונה שעברה בשביל מגן זה לא רע בכלל, בנוסף לזה שיש לו הגבהות מצוינות וראיית משחק טובה. יכולת המסירה שלו גבוהה ותתאים לדרישות בבארסה, כמו כן הוא מעולה במאבקים אוויריים, כך שיש לו יתרון על אלבה באספקט ההגנתי הזה.

בסך הכל לוקאס דין הגיע לבארסה כדי שיהיה תחליף ראוי לאלבה בהרכב, אחרי אדריאנו ומתייה שלא ממש היו מתחרים רציניים לאלבה. המגן הספרדי יכול לנוח יותר העונה ובו בעת יצטרך לשפר את הביצועים שלו כדי לשמור על עמדת המגן השמאלי הפותח, מה שייצור תחרות בריאה ונכונה יותר בסגל הברסאי.

עונת בכורה בקבוצה.