שחקני ברצלונה במעגל לפני משחק בקאמפ נואו

כל מה שרציתם לדעת על המצב הכלכלי של מועדון הכדורגל ברצלונה ל-2026

הדוחות הכספיים של ברצלונה לעונת 2025/26 סוקרים עונה שהנשיא ז'ואן לאפורטה תיאר כ"מצוינת מכל הבחינות", עם זכייה של הנסי פליק וקבוצתו בליגה ובסופר קאפ הספרדי זו השנה השנייה ברציפות. אבל מאחורי שיא ההכנסות הראשון אי פעם מעל מיליארד אירו מסתתרים גם אתגרים לא פשוטים.

אמ;לק – הנקודות והמספרים החשובים

  • שיא הכנסות היסטורי: 1,011 מיליון אירו, עלייה של 10% (95 מיליון אירו). ברצלונה היא רק המועדון השני בעולם שחצה את רף המיליארד, אחרי ריאל מדריד (1,221 מיליון אירו).
  • הפסד של 14 מיליון אירו לפני מס, אבל בלי פריטים חריגים המועדון רשם רווח קטן של 0.2 מיליון אירו, השנה השלישית ברציפות ברווח "רגיל".
  • החוב הפיננסי זינק ל-1.84 מיליארד אירו (עלייה של 389 מיליון אירו), הגבוה בספרד ובאירופה כולה. עם 510 מיליון אירו של הלוואות חדשות הוא יגיע ל-2.35 מיליארד אירו, וסך כל החובות כבר עומד על 2.4 מיליארד אירו.
  • 94 מיליון אירו ריבית ששולמה בעונה אחת – הגבוה באירופה, יותר מפי שניים ממנצ'סטר יונייטד (40 מיליון אירו) וריאל מדריד (37 מיליון אירו).
  • 347 מיליון אירו הושקעו העונה בתשתיות, בעיקר בפרויקט שיפוץ מתחם הקאמפ נואו. העלות הכוללת של פרויקט האצטדיון קפצה מ-600 מיליון אירו שתוכננו במקור ל-1.8 מיליארד אירו, וקיבולת של 95,000 צפויה מינואר 2028.
  • הגירעון בתזרים המזומנים: 446 מיליון אירו, שכוסה ב-354 מיליון אירו של הלוואות חיצוניות. יתרת המזומנים ירדה מ-296 ל-205 מיליון אירו.
  • המנופים הכלכליים הכניסו 832 מיליון אירו (665 מיליון אירו מזכויות שידור, 87 מבארסה וויז'ן ו-80 מרישיונות ישיבה אישיים), במחיר של 41 מיליון אירו בשנה לסיקסת' סטריט למשך 25 שנה.
  • השכר זינק ל-528 מיליון אירו (שכר הכדורגל, עלייה של 14%) והוא כבר גבוה מזה של ריאל מדריד (476 מיליון אירו). בתקציב ל-2026/27 הוא צפוי לעלות ל-596 מיליון אירו.
  • הכנסות מסחריות של 541 מיליון אירו, גבוהות מהנתון האחרון של ריאל מדריד (481 מיליון אירו), ובראשן המרצ'נדייזינג עם שיא של 208 מיליון אירו. הכנסות משחקי הבית עלו ב-28% ל-192 מיליון אירו.
  • נייקי: חוזה ל-14 שנים עד 2038, הגבוה ביותר בעולם הכדורגל, כולל בונוס חתימה של 158 מיליון אירו.
  • אופ"א: קנס של 60 מיליון אירו (15 מיליון אירו בלבד בלתי מותנים) על הפרת כללי הקיימות הפיננסית, אבל יחס עלות הסגל עומד על 51% בלבד מול יעד של 70%.
  • אין מימון בעלים: בניגוד לצ'לסי (1.5 מיליארד אירו בחמש שנים), יובנטוס ופאריס סן ז'רמן (621 מיליון אירו כל אחד), ברצלונה לא קיבלה אירו מבעלים, ולכן נדרשו המנופים והחוב.
  • מכירות שחקנים: רווח של 39 מיליון אירו (לעומת 12 מיליון אירו בעונה הקודמת), אבל עדיין רחוק מהרווחים של שנים עברו (208 מיליון אירו ב-2017/18).

עם זאת, הקטלאנים בטח התאכזבו מההדחה ברבע גמר ליגת האלופות על ידי אתלטיקו מדריד, שגם גברה עליהם בחצי גמר גביע המלך. בארסה פמיני זכתה באליפות השביעית ברציפות, ובנוסף השיבה לעצמה את ליגת האלופות עם ניצחון 4-0 מרסק על אולימפיק ליון בגמר באוסלו.

מחוץ למגרש, אמר לאפורטה: "הדוחות השנתיים משקפים תוצאות תפעוליות חיוביות לשנה השלישית ברציפות, ובכך עומדים ביעד של איזון פיננסי בעונה שהתאפיינה במגבלות תפעוליות ותפוסה משמעותיות". הנשיא הוסיף: "העונה התאפיינה בשיא הכנסות חדש, שחצה לראשונה את רף המיליארד אירו".

אכן, יש הרבה חדשות טובות בתוצאות הכספיות של ברצלונה, אבל המועדון עדיין עומד מול לא מעט אתגרים: החוב (ותשלומי הריבית) זינקו אף הם לרמות שיא – וימשיכו לעלות. בהמשך נעבור על הנתונים בפירוט, ותאמינו לי, יש הרבה פרטים לעבור עליהם.

רווח/הפסד 2025/26

למרות העלייה המרשימה בהכנסות, שגדלו ב-95 מיליון אירו (10%) מ-916 מיליון ל-1,011 מיליון אירו, שיא מועדון, ברצלונה דיווחה בפועל על הפסד לפני מס של 14 מיליון אירו, מעט גרוע מהגירעון של 8 מיליון אירו בשנה הקודמת.

הסיבה לכך היא עלייה חדה בהוצאות התפעול, שגדלו ב-111 מיליון אירו (12%) מ-900 מיליון ל-1,011 מיליון אירו, בעוד שהריבית נטו לתשלום עלתה ב-13 מיליון אירו (47%) מ-26 מיליון ל-39 מיליון אירו.

את זה קיזז חלקית שיפור ברווח ממכירות שחקנים, שיותר משולש מ-12 מיליון ל-39 מיליון אירו.

אם מנכים 14 מיליון אירו של סעיפים חריגים, המועדון רשם רווח קטן של 0.2 מיליון אירו, וזו "התוצאה הרגילה" החיובית שלאפורטה דיבר עליה (וקרובה מאוד לנתון שאושר בתקציב). המועדון תיאר זאת כ"המשך גיבוש היציבות הכלכלית של המועדון".

ההפסד לאחר מס התרחב מעט מ-17 מיליון ל-18 מיליון אירו, כאשר חיוב המס ירד מ-9 מיליון ל-4 מיליון אירו.

מאיפה הגיעה הצמיחה בהכנסות

הצמיחה בהכנסות נבעה בעיקר מהכנסות משופרות הקשורות לאצטדיון, מגידול בהכנסות מחסויות ומשיא מחזור של בארסה ליסנסינג ומרצ'נדייזינג (BLM).

כתוצאה מכך נרשמה עלייה משמעותית בשיווק ופרסום, שזינקו ב-54 מיליון אירו (11%) מ-487 מיליון ל-541 מיליון אירו, לאחר שהמועדון סיווג מחדש 10 מיליון אירו של רישיונות ישיבה אישיים כפריטים חריגים.

גם בהכנסות מתחרויות נרשמה צמיחה טובה: הן עלו ב-33 מיליון אירו (28%) מ-119 מיליון ל-152 מיליון אירו, בעוד שהכנסות מכרטיסי מנוי וכרטיסי חבר עלו ב-8 מיליון אירו (27%) מ-32 מיליון ל-40 מיליון אירו, הודות לחזרה לקאמפ נואו. עם זאת, הכנסות השידורים ירדו מעט ל-245 מיליון אירו.

הערה טכנית: שתי הגדרות להכנסות

כהערה טכנית, ההגדרה של ברצלונה להכנסות הכוללות, 1,060 מיליון אירו, גבוהה מנתון ההכנסות התפעוליות הבינלאומי הנפוץ יותר, 1,011 מיליון אירו, משום שהיא כוללת עוד כמה סעיפים: רווח של 43 מיליון אירו ממכירות שחקנים, ו-6 מיליון אירו מביטולי ירידת ערך והפרשות אחרות.

גם זה עדיין נמוך משיא כל הזמנים של 1,259 מיליון אירו בעונת 2022/23, שכלל 399 מיליון אירו ממכירת זכויות שידור.

איפה ההוצאות עלו

השכר עלה ב-64 מיליון אירו (12%) מ-510 מיליון ל-574 מיליון אירו (כדורגל: 528 מיליון אירו, ענפי ספורט אחרים: 46 מיליון אירו), אם כי הפחתת ערך השחקנים ירדה ב-22 מיליון אירו (28%) מ-81 מיליון ל-59 מיליון אירו, והפחת ירד ב-3 מיליון אירו (14%) מ-25 מיליון ל-22 מיליון אירו.

עם זאת, ההוצאות האחרות זינקו ב-37 מיליון אירו (12%) מ-304 מיליון ל-341 מיליון אירו, ובנוסף נרשם שינוי שלילי של 37 מיליון אירו בירידות ערך אחרות ובהפרשות.

ליגת הרווחים

אף שההפסד של ברצלונה לפני מס, 14 מיליון אירו, קטן בהרבה מכמה מההפסדים המשמעותיים שדווחו בשנים האחרונות, הוא עדיין אחד הגבוהים בלה ליגה. יש לציין שכל נתוני ההשוואה הם מעונת 2024/25, מכיוון שאף אחת מהקבוצות האחרות עוד לא פרסמה דוחות על העונה האחרונה.

הקבוצה היחידה שהפסידה יותר מברצלונה היא סביליה, עם 54 מיליון אירו. יותר ממחצית הקבוצות בליגה הרוויחו, בזכות הבקרות הפיננסיות ההדוקות של לה ליגה, ובראשן ריאל מדריד עם 31 מיליון אירו, ג'ירונה עם 22 מיליון אירו וויאריאל עם 19 מיליון אירו.

עם זאת, כפי שציינו קודם, התוצאה של ברצלונה נפגעה מ-14 מיליון אירו של פריטים חריגים, ולכן אם מנכים אותם, גם היא הייתה רווחית (בקושי).

ריאל מדריד עדיין לא פרסמה דוחות מפורטים לעונת 2025/26, אבל הודעה לעיתונות חשפה שהיא רשמה רווח של 26 מיליון אירו לאחר מס, טוב ב-44 מיליון אירו מההפסד של ברצלונה, 18 מיליון אירו.

מכירות שחקנים 2025/26

הרווח של ברצלונה ממכירות שחקנים יותר משולש, מ-12 מיליון אירו בלבד ל-39 מיליון אירו, והוא מורכב מרווחים של 43 מיליון אירו בניכוי הפסדים של 4 מיליון אירו.

המכירות המרכזיות היו פאו ויקטור לבראגה, אנסו פאטי למונאקו ודרו פרננדס לפאריס סן ז'רמן, וכן התקבלו תשלומים מותנים מעסקאות משנים קודמות.

זה לא רע בכלל בקנה מידה ספרדי, כאשר רק שלוש קבוצות הצליחו יותר ב-2024/25: ויאריאל עם 95 מיליון אירו, ריאל סוסיאדד עם 63 מיליון אירו ואתלטיקו מדריד עם 48 מיליון אירו.

מגמת הרווחיות

ההפסדים נטו בשתי העונות האחרונות היו קטנים יחסית, 8 מיליון ו-14 מיליון אירו בלבד, אחרי תקופה של רכבת הרים אמיתית מבחינה פיננסית.

המצב הפיננסי של ברצלונה נראה די טוב, והמועדון הציג רווחים שמונה שנים ברציפות עד 2018/19, בסך כולל של רבע מיליארד אירו לפני מס.

אבל אז הגיעו הפסדים עצומים ב-2019/20, ובמיוחד ב-2020/21, כשההפסד המחריד של 555 מיליון אירו קבע שיא לא רצוי למועדון כדורגל.

הודות לכל מיני "מנופים כלכליים", המועדון דיווח על רווחים בשנתיים שלאחר מכן, אם כי היפוך חלקי של אחד מאותם מנופים הוביל להפסד גדול נוסף ב-2023/24.

סגן הנשיא פראן אוליבה היה גלוי לב בהערכתו: "באנו מאסון כלכלי מוחלט, ממצב שגבל בפשיטת רגל. היום אנחנו יכולים לומר שיש לנו מצב מנורמל".

יתרה מכך, המועדון מתקצב כעת רווח קטן של מיליון אירו לפני מס בעונת 2026/27.

המנופים הכלכליים

כמובן, התוצאות המדווחות של ברצלונה עוותו מאוד בגלל "המנופים הכלכליים" המפורסמים שלה.

לאפורטה הודה שהמועדון לא היה יכול "להשיג את היציבות שמגיעה עם תוצאה רגילה חיובית בלי להפעיל סדרה של פעולות חריגות".

הנשיא הוסיף: "המנופים האלה, כפי שהם מכונים, אפשרו לנו למטב את המשאבים ולהגדיל את ערך נכסי המועדון, כדי שתהיה לנו היכולת לחזק את הקבוצה ולפרוע חלק מהחוב".

הוא הסביר: "נאלצנו לקבל הרבה החלטות, חלקן כואבות מאוד; נאלצנו לנהל שינויים עמוקים ולנווט בנסיבות שדחפו אותנו לקצה".

זכויות שידור

המנוף הראשון של ברצלונה היה מכירת 10% מזכויות השידור שלה בלה ליגה לסיקסת' סטריט בעונת 2021/22 תמורת 266 מיליון אירו, ולאחר מכן עוד 15% בעונת 2022/23 תמורת 399 מיליון אירו.

בסך הכול המכירות האלה הכניסו 665 מיליון אירו, אבל אין ארוחות חינם, ובמקרה של ברצלונה זה אומר תשלום של 41 מיליון אירו בשנה למשך 25 השנים הקרובות, ולכן הפחתה בהכנסות השידור.

המשמעות היא שברצלונה תצטרך לשלם לסיקסת' סטריט יותר ממיליארד אירו לאורך חיי ההסכם, אם כי סגן הנשיא לענייני כספים אדוארד רומאו טען שהעסקה טובה יותר מהסכם ה-CVC של לה ליגה (לפי הדיווחים 8.2% למשך 50 שנה), משום שלזה לא הייתה אופציית רכישה חוזרת והוא מנע מהמועדון להצטרף לסופר ליג אירופית עתידית (זוכרים אותה?).

בארסה וויז'ן

בנוסף, בעונת 2022/23 מכרה ברצלונה 49% מבארסה וויז'ן (שנקראה בעבר בארסה סטודיו) ל-Socios.com ול-Orpheus Media תמורת כמעט 200 מיליון אירו. הדוחות קיבלו חיזוק נוסף מהערכה מחדש של 208 מיליון אירו על 51% הנותרים, על בסיס המחיר ששולם עבור החלק שנמכר. כתוצאה מכך העסקה הזו שיפרה את השורה התחתונה ב-400 מיליון אירו.

אלא שבעקבות עיכובים בתשלומים מצד הרוכשים, חלק גדול מהמכירה המקורית "נמכר מחדש" לשני משקיעים חדשים, ליברו (Libero) ווסטיגיה (Vestigia), אם כי גם זה לא הניב הרבה מזומנים.

כתוצאה מכך, בכל אחת משלוש השנים שחלפו מאז החיזוק הראשוני לדוח הרווח וההפסד, המועדון רשם סדרה של ירידות ערך והפרשות, שמסתכמות ב-313 מיליון אירו לא מבוטלים, כולל 23 מיליון אירו ב-2025/26.

שוויה הכולל של החברה הזו קוצץ ל-116 מיליון אירו, וחלקו של המועדון בה שווה כעת רק 73 מיליון אירו, אף שהוא גדל מ-53.4% ל-63.1% בתמורה לוויתור חלקי על חובות.

רישיונות ישיבה אישיים

הדוחות נהנו גם ממכירת רישיונות ישיבה אישיים (PSL), מוצר אירוח חדש שמיועד ללקוחות VIP ומציע רכישת זכות רישיון הקשורה למושב ספציפי באזורי היוקרה של האצטדיון ל-30 השנים הבאות.

אוליבה הסביר: "בעקבות המודל האמריקאי, 475 מתוך 9,600 מושבי ה-VIP הוצעו כרישיונות בתשלום לכל החיים, והכניסו 100 מיליון אירו".

רואי החשבון אישרו 70 מיליון אירו כהכנסה ב-2024/25, ועוד 9.5 מיליון אירו בעונה שעברה. עדיין נותרו 20.5 מיליון אירו לרישום, אם כי המועדון ציין שכבר היה כשל תשלום של 28.4 מיליון אירו מצד אחד משני המשקיעים מהמזרח התיכון שרכשו רישיונות, ולכן אלה יצטרכו להימכר מחדש.

סך המנופים

נכון לעכשיו, ברצלונה הרוויחה 832 מיליון אירו מהפעלת המנופים הכלכליים האלה, בחלוקה של 665 מיליון אירו מזכויות שידור, 87 מיליון אירו מבארסה וויז'ן ו-80 מיליון אירו מרישיונות ישיבה אישיים.

ההשפעה הייתה צמצום ההפסדים ב-266 מיליון אירו ב-2021/22, ב-799 מיליון אירו ב-2022/23 וב-5 מיליון אירו ב-2024/25, בקיזוז ירידת הערך של 225 מיליון אירו ב-2023/24 ו-14 מיליון אירו נטו ב-2025/26.

לאפורטה אמר שהמנופים מייצגים "מכירה של נכסים לתקופה קצובה, שלאחריה הם חוזרים אלינו. זו לא מכירה, זו העברה לזמן מוגבל".

חברי המועדון אישרו גם מכירה אפשרית של 49.9% מבארסה ליסנסינג ומרצ'נדייזינג (BLM), אבל אוליבה אמר שחברת הבת הזו לא תימכר, וזה הגיוני מאוד בהתחשב בכך שהיא צומחת בקצב מטורף.

הקטלאנים, כמובן, לא לבד בהפעלת מנופים: גם ריאל מדריד רשמה רווח של 316 מיליון אירו ממכירת הכנסות האצטדיון שלה לסיקסת' סטריט ב-2021/22.

ירידות ערך והפרשות

גם תנועות חד-פעמיות בהפרשות השפיעו מאוד על המספרים של ברצלונה בשנים האחרונות, במיוחד ב-2020/21, כשהמועדון רשם 271 מיליון אירו בעקבות דוח ה-Due Diligence, כולל 161 מיליון אירו ירידת ערך של שחקנים ו-110 מיליון אירו הפרשות (תביעות משפטיות, תיקי מס).

רווח/הפסד ללא פריטים חריגים

כדי להבין טוב יותר את המצב הבסיסי של ברצלונה, צריך אפוא לבצע התאמה לכל הפריטים החריגים, ובהם ההשפעה המשמעותית של המנופים הכלכליים, וכן ההפרשות המיוחדות ב-2020/21.

אם מסתכלים על ארבע העונות בין 2019/20 ל-2022/23, ההפסד המדווח של ברצלונה היה 93 מיליון אירו בלבד, אבל אילו הרווח של 1,065 מיליון אירו מהמנופים הכלכליים היה מוצא מהחשבון, ההפסד הבסיסי היה מחריד: 1,159 מיליון אירו.

התאמה נוספת, ל"ניקיון הבית" של לאפורטה עם 271 מיליון אירו של הפרשות וירידות ערך, תקטין את ההפסד ל-888 מיליון אירו, שהוא עדיין עצום בכל קנה מידה.

אבל מאז הסיפור שונה, כי ברצלונה רשמה רווחים בכל אחת משלוש השנים האחרונות על בסיס "רגיל" זה: 20 מיליון אירו ב-2023/24, 2 מיליון אירו ב-2024/25 ו-0.2 מיליון אירו בעונה שעברה.

ההשפעה נטו של הפריטים החריגים ב-2025/26 הייתה 14 מיליון אירו, כאשר הרווח של 9.5 מיליון אירו מרישיונות הישיבה האישיים קוזז על ידי ירידת הערך האחרונה של 23.3 מיליון אירו.

כמובן, ברצלונה רחוקה מלהיות מועדון העילית היחיד שרשם הפסדים גדולים, אבל ההפסד שלה, 888 מיליון אירו בארבע השנים עד 2022/23 (בלי למכור את "כלי הכסף של המשפחה"), היה ללא ספק הגרוע ביותר בספרד.

בזירה האירופית הרחבה יותר, המועדון היחיד האחר שהפסיד סכום דומה לזה של ברצלונה בתקופה הזו היה פאריס סן ז'רמן, עם 833 מיליון אירו.

עם זאת, הרווח וההפסד השתפרו מאוד מאז, כך שהרווח של ברצלונה, 22 מיליון אירו בשתי העונות שעד 2024/25, היה השלישי הטוב ביותר בלה ליגה, ורק ריאל מדריד עם 51 מיליון אירו וג'ירונה עם 26 מיליון אירו עקפו אותה.

היא גם הצליחה הרבה יותר טוב בהשוואה ליריבות האירופיות, שכן יותר ממחצית המועדונים בעשרים הראשונות של המאני ליג הפסידו כסף בשתי העונות האלה.

הקורונה

למען ההגינות כלפי ברצלונה, שנות ההפסדים הגדולים נפגעו קשות מהשפעת מגפת הקורונה, כאשר המועדון העריך פער הכנסות של 447 מיליון אירו ב-2019/20 וב-2020/21, בגלל משחקים שנערכו בלי קהל, והדבר החמיר עוד יותר בגלל סגירת חנויות המותג ומוזיאון המועדון.

מגמת מכירות השחקנים

ההתאוששות של ברצלונה לא באמת הגיעה לתחום סחר השחקנים, שם הרווח הגבוה ביותר בשש העונות האחרונות עמד על 81 מיליון אירו ב-2023/24, בעיקר בזכות מכירת אוסמאן דמבלה לפאריס סן ז'רמן. מדובר בסכום קטן יחסית לרוב המועדונים המובילים האחרים. אפילו נרשם הפסד של 42 מיליון אירו ב-2022/23.

זה רחוק מאוד מרווח העתק של 208 מיליון אירו ממסחר בשחקנים שברצלונה הניבה ב-2017/18, בעיקר מהעברתו של ניימאר לפאריס סן ז'רמן.

חוסר היכולת להפיק סכומים גדולים מהעברות בשנים האחרונות פגע במועדון מבחינה כלכלית, אם כי הצד השני של המטבע הוא שחלק מהעזיבות סייעו להקטין את חשבון השכר, כמו כשרוברט לבנדובסקי עזב בחינם בקיץ האחרון.

המועדון מסר שהרווח ממכירות שחקנים ב-2026/27 יהיה גבוה יותר ויעמוד על 74 מיליון אירו, בעיקר ממכירת פראן טורס לפאריס סן ז'רמן, אם כי גם זה עדיין נמוך.

כדי להבין את התמונה בפרספקטיבה: הרווח של ברצלונה, 80 מיליון אירו ממכירות שחקנים בחמש השנים עד 2024/25, היה באמצע הטבלה בליגה הספרדית, ורק בערך רבע מ-292 מיליון האירו של ריאל מדריד.

רווח/הפסד תפעולי

לשם שלמות התמונה, כדאי להסתכל גם על התוצאה התפעולית של ברצלונה (כלומר, ללא מכירות שחקנים, סעיפים חריגים וריבית לתשלום), במיוחד כיוון שהיא השתפרה מאוד בשתי העונות האחרונות, כולל רווח של 16 מיליון אירו ב-2024/25.

בעונה האחרונה הקבוצה בעצם יצאה באיזון ברמה התפעולית, וזה שיפור עצום לעומת ההפסד התפעולי של 263 מיליון אירו רק לפני שלוש שנים.

כמעט כל מועדון כדורגל רושם הפסד תפעולי, ולכן הביצועים של ברצלונה היו למעשה מהטובים בליגה הספרדית, לפי הדוחות האחרונים.

בקצה השני של הסקאלה, ארבעה מועדונים הפסידו יותר מ-40 מיליון אירו: ויאריאל 73 מיליון, סביליה 55 מיליון, ריאל סוסיאדד 46 מיליון וריאל בטיס 42 מיליון.

הכנסות

ברצלונה אמרה ש-2025/26 הייתה "עונה יוצאת דופן מבחינת יצירת הכנסות", וזו הערה הוגנת, בהתחשב בכך שהיא פרצה לראשונה את מחסום מיליארד האירו. היא אחת משני מועדונים בלבד שהשיגו את ההישג הזה.

הצמיחה מרשימה מאוד: ההכנסות זינקו ב-372 מיליון אירו (58%) בתוך ארבע שנים בלבד, מ-639 מיליון ל-1,011 מיליון אירו. יתרה מזו, ההנהלה תקצבה עלייה נוספת של 108 מיליון אירו (11%) העונה, ל-1,119 מיליון אירו.

לפי הגדרת ההכנסות של המועדון, הכוללת רווח ממכירות שחקנים ותנועות חיוביות בהפרשות, ברצלונה תקצבה 1,195 מיליון אירו. זה רק מעט מתחת לשיא ההיסטורי של 1,259 מיליון אירו ב-2022/23, אבל באותה עונה נכללו 399 מיליון אירו של מנופים כלכליים, כך שהביצועים הבסיסיים טובים בהרבה.

גם אחרי הצמיחה המשמעותית הזו, ההכנסות של ברצלונה, 1,011 מיליון אירו, עדיין נמוכות ב-210 מיליון אירו מאלה של ריאל מדריד, 1,221 מיליון אירו, על פי ההודעה לעיתונות של המועדון המדרידאי.

זה הפך לסדר הדברים הרגיל: הפעם היחידה בעשור האחרון שבה התהפכו התפקידים הייתה 2018/19, כשבארסה הייתה בפער של 84 מיליון אירו לטובתה. במילים אחרות, חל מהפך של כ-300 מיליון אירו בהכנסות בשבע השנים האחרונות בין שני המועדונים הגדולים בספרד.

עם זאת, ההכנסות של ברצלונה, 1,011 מיליון אירו, עדיין רחוקות מאוד מעל כל יריבותיה המקומיות האחרות, ויותר מכפולות מאלה של אתלטיקו מדריד עם 416 מיליון אירו, שהיא בעצמה גבוהה בהרבה מאתלטיק בילבאו עם 166 מיליון אירו וריאל בטיס עם 151 מיליון אירו.

ברצלונה טיפסה ארבעה מקומות, מהמקום ה-6 למקום ה-2 ב-מאני ליג של דלויט לעונת 2024/25, שמדרג מועדונים ברחבי העולם לפי הכנסות. זו כמובן בשורה טובה, אבל כדאי לציין שהיא עמדה בראש הטבלה עוד ב-2019/20.

עם זאת, כעת יש פער ברור בין שני הענקים הספרדיים לשאר מועדוני העילית באירופה, שכן הבאים אחריהם נמוכים לפחות ב-100 מיליון אירו: באיירן מינכן עם 861 מיליון אירו ופאריס סן ז'רמן עם 836 מיליון אירו.

סביר שהמגמה הזו תימשך, כפי שאמר לאפורטה: "אנחנו מצפים שההכנסות יעלו ל-1.45 מיליארד אירו עד 2030, כשהאצטדיון יפעל בקיבולת מלאה".

הכנסות מסחריות

ההכנסות מפרסום ושיווק של ברצלונה ירדו מעט, מ-557 מיליון ל-551 מיליון אירו, למרות שיאי מועדון חדשים בחסויות, שעלו ב-5 מיליון אירו ל-265 מיליון, ובמרצ'נדייזינג, שעלה ב-40 מיליון אירו ל-208 מיליון, הודות לביצועים חזקים של בארסה ליסנסינג ומרצ'נדייזינג.

מקור ההכנסה הזה יותר מהוכפל מ-267 מיליון אירו ב-2021/22, וזה מצדיק במלואה את ההחלטה של המועדון להעביר את הפעילות הקמעונאית לניהול עצמי.

החזרה לקאמפ נואו סייעה לחנות של בארסה באצטדיון להגיע לשיא היסטורי בהכנסות, מעל נתון העונה הקודמת ב-40%, ובנוסף נערך סיור קדם עונה מוצלח ביפן ובדרום קוריאה.

המועדון צופה המשך צמיחה חזקה בהכנסות המסחריות, ותקצב עלייה של כ-100 מיליון אירו ל-640 מיליון אירו ב-2026/27.

הערה: סיווגתי מחדש את ההכנסה מרישיונות ישיבה אישיים לסעיפים חריגים, בהתאם למצגת של המועדון, ולכן ההכנסה המסחרית נטו ב-2025/26 עומדת על 541 מיליון אירו.

כתוצאה מהצמיחה המרשימה הזו, ההכנסות המסחריות של ברצלונה, 541 מיליון אירו, גבוהות כעת מהנתון האחרון שפורסם על ריאל מדריד, 481 מיליון אירו, אם כי ייתכן שזה ישתנה כשהדוחות המפורטים שלהם יהיו זמינים.

זה גורם מרכזי לפער העצום בהכנסות בספרד: 116 מיליון האירו של אתלטיקו מדריד הם פחות מרבע ממה שיש לשתי הגדולות, ואחריהם יש עוד פער ענק עד למועדונים הבאים: ריאל בטיס עם 37 מיליון אירו, סביליה עם 29 מיליון וויאריאל עם 29 מיליון.

באופן לא מפתיע, ברצלונה נמנית כעת עם המועדונים הטובים בעולם בתחום הפעילות המסחרית. למשל, ב-2024/25 היא פיגרה רק אחרי ריאל מדריד (לפי הגדרת ה-מאני ליג של דלויט), אבל הייתה הרבה לפני באיירן מינכן.

חסויות

ברצלונה חתמה ב-2022/23 על עסקת חסות ל-4 שנים עם ספוטיפיי, לפי הדיווחים תמורת 70 מיליון אירו. זה כסף טוב, אבל כדאי לשים לב שהעסקה כוללת את החולצה, זכויות השם של האצטדיון ובגדי האימון.

לכן היא הייתה בפועל נמוכה מהעסקאות הקודמות, אם כי גבוהה מהשינויים של 2021/22, ששווים היו 40 מיליון אירו בלבד, אחרי שחסות החולצה של רקוטן הופחתה מ-55 מיליון ל-30 מיליון אירו, ועסקת השרוול/בגדי האימון של בקו ירדה מ-19 מיליון ל-10 מיליון אירו.

עם זאת, התשלומים במסגרת העסקה עם ספוטיפיי גדלו בעקבות הארכה, שלפיה חסות החולצה ובגדי האימון יימשכו עוד ארבע שנים עד 2030 ויעלו ל-65 מיליון ו-10 מיליון אירו בהתאמה. באופן דומה, עסקת זכויות השם של האצטדיון תימשך עוד שמונה שנים עד 2034 תמורת 20 מיליון אירו בשנה (אם כי תופחת ל-10 מיליון אירו כל עוד שיפוץ הקאמפ נואו לא הושלם).

כתוצאה מכך, העסקה תהיה שווה 460 מיליון אירו בסך הכול, המורכבים מ-300 מיליון אירו מחסויות (4 שנים כפול 75 מיליון) ו-160 מיליון אירו מזכויות שם (8 שנים כפול 20 מיליון).

נייקי

לאחר שהסכסוך עם נייקי נפתר, נחתמה עסקה חדשה ל-14 שנים שמאריכה את ההסכם עד יוני 2038, ולאפורטה תיאר אותה כ"החוזה הגבוה ביותר בכדורגל האירופי".

ההסכם מחולק לשני שלבים. הראשון מכסה את ארבע השנים בין 2024 ל-2028 (מועד הסיום הקודם) תמורת 108 מיליון אירו, כ-40 מיליון אירו יותר מהתשלום הקודם, והסכום עולה ל-120 מיליון אירו לעשר השנים הנוספות.

בנוסף, לפי הדיווחים ברצלונה קיבלה בונוס חתימה נכבד של 158 מיליון אירו, שיחולק באופן שווה על פני חיי החוזה, כלומר כ-11 מיליון אירו בשנה.

זו בבירור עסקה מרהיבה, אבל היא גם אומרת שברצלונה נעולה לזמן רב מאוד, כך שהמספרים אולי לא ייראו טוב כל כך בשנים מאוחרות יותר.

נכון לעכשיו, לברצלונה יש את עסקת ספק הציוד הגבוהה ביותר בעולם הכדורגל, אחרי שעקפה את הסכם אדידס של ריאל מדריד בסך 120 מיליון אירו (אם כוללים את בונוס החתימה).

המועדון ציין שברצלונה מדורגת כעת ראשונה בהכנסות מציוד ומרצ'נדייזינג בדוח הבנצ'מרק של אופ"א לרישוי מועדונים.

הכנסות משידורים

ההכנסות של ברצלונה משידורים ירדו ב-5 מיליון אירו (2%), מ-250 מיליון ל-245 מיליון אירו, כיוון שהיא הגיעה רק לרבע גמר ליגת האלופות, לעומת חצי הגמר בעונה הקודמת. הירידה קוזזה חלקית בעלייה בהכנסות מזכויות השידור המקומיות של לה ליגה.

זה רחוק כעת מאוד משיא המועדון של 298 מיליון אירו ב-2018/19, בעיקר בגלל הצורך לשלם כ-40 מיליון אירו לסיקסת' סטריט כתוצאה ממשיכת המנוף שמכר פרוסה מזכויות השידור של המועדון.

זה רחוק מאוד מ-309 מיליון האירו שהרוויחה ריאל מדריד ב-2024/25, מה שמדגיש שוב את ההשפעה של המנוף הכלכלי על הקטלאנים.

בנוסף, בארסה לא הייתה רחוקה במיוחד מ-223 מיליון האירו של אתלטיקו מדריד, בעיקר מפני שהיריבה נהנתה מהשתתפות במונדיאל המועדונים של פיפ"א.

שלוש הראשונות היו הרבה לפני שאר המועדונים בספרד, כאשר הבאים בתור היו אתלטיק בילבאו עם 105 מיליון אירו, ריאל סוסיאדד עם 89 מיליון וג'ירונה עם 86 מיליון.

אולי באופן משמעותי יותר, ברצלונה הייתה רק בעלת ההכנסה התשיעית בגובהה באירופה משידורים ב-2024/25. כוחה של עסקת השידורים של הפרמיירליג ניכר בכך שמועדוניה תפסו שלושה מתוך ארבעת המקומות הראשונים, בראשם מנצ'סטר סיטי עם 332 מיליון אירו.

אחרי שנים רבות של הסכמי שידור אישיים בספרד, חלוקת ההכנסות של לה ליגה מבוססת כעת על עסקה קולקטיבית, המחולקת כך: 50% חלק שווה, 25% לפי הביצועים בחמש השנים האחרונות ו-25% לפי פופולריות (שליש לפי ההכנסה הממוצעת ממשחקי בית ושני שלישים לפי מספר הצופים בטלוויזיה). ההכנסה ברוטו מצטמצמת בהתחייבויות (8.5%).

גם אחרי השינויים האלה, שתי הגדולות עדיין מקבלות הרבה יותר מכולם מעסקת הטלוויזיה המקומית. לה ליגה טרם פרסמה נתונים לעונת 2025/26, אבל בעונה הקודמת ריאל מדריד וברצלונה קיבלו 158 מיליון ו-156 מיליון אירו בהתאמה. אחריהן אתלטיקו מדריד עם 108 מיליון אירו, ואז פער גדול נוסף עד אתלטיק בילבאו עם 72 מיליון וריאל סוסיאדד עם 68 מיליון.

החלוקה ברוטו של ברצלונה, 156 מיליון אירו, קוצצה ב-13 מיליון אירו של התחייבויות, ויצרה תשלום נטו של 143 מיליון אירו.

לה ליגה חתמה לאחרונה על עסקת זכויות שידור חדשה ל-5 שנים, שלפיה Movistar Plus+ ו-DAZN ישלמו 1.05 מיליארד אירו בשנה, החל מ-2027/28.

מדובר בעלייה של 6%, וזה לא רע בכלל בסביבה הנוכחית, כאשר הבונדסליגה, הסרייה A והליגה 1 נאלצו כולן להסכים לסכומים נמוכים יותר בעסקאות האחרונות שלהן.

למעשה, עוד לפני העלייה האחרונה, ללה ליגה הייתה עסקת זכויות השידור השנייה בגובהה בעולם, אם כי 2.0 מיליארד האירו שלה (כולל זכויות בחו"ל) היו פחות ממחצית מ-4.5 מיליארד האירו העצומים של הפרמיירליג.

הכנסות משידורים אירופיים

לפי המודל שלי, ברצלונה הרוויחה 101 מיליון אירו מכסף הטלוויזיה של אופ"א על הגעה לרבע גמר ליגת האלופות, שם הודחה על ידי אתלטיקו מדריד. כתוצאה מכך, גם אתלטיקו מדריד עם 108 מיליון אירו וגם ריאל מדריד עם 104 מיליון קיבלו יותר, אם כי החלוקה של בארסה הייתה גבוהה משמעותית מזו של שאר הנציגות הספרדיות, ויאריאל עם 46 מיליון אירו ואתלטיק בילבאו עם 39 מיליון.

ההכנסות של ברצלונה מליגת האלופות הורכבו מדמי השתתפות של 18.6 מיליון אירו, פרסי כסף של 46.3 מיליון אירו ו"עמוד הערך" (Value Pillar) של 36.3 מיליון אירו, המחליף את מקדם אופ"א ואת מאגר הטלוויזיה. ההכנסה של ריאל מדריד קיבלה דחיפה מכך שהיה לה עמוד הערך הגבוה ביותר באירופה, ולכן היא סיימה עם יותר כסף, למרות פרסי כסף נמוכים יותר.

ההתאוששות הכלכלית של ברצלונה נעזרה בהופעות טובות יותר באירופה, שם הרוויחה בממוצע 105 מיליון אירו מכסף טלוויזיה בשלוש העונות האחרונות, לעומת 76 מיליון אירו בתקופה של שלוש השנים שקדמה לה, שבה פעמיים נכשלה בעלייה מהבית בליגת האלופות.

כתוצאה מכך, ברצלונה הרוויחה 458 מיליון אירו מאירופה בחמש השנים האחרונות, סכום מכובד מאוד, אם כי רחוק מאוד מ-598 מיליון האירו של ריאל מדריד. אתלטיקו מדריד לא הייתה רחוקה במיוחד עם 437 מיליון אירו, אבל אז יש פער ניכר עד סביליה עם 182 מיליון, ויאריאל עם 156 מיליון וריאל סוסיאדד עם 101 מיליון.

מונדיאל המועדונים של פיפ"א

תוצאות טובות באירופה יעזרו גם לסיכויים של ברצלונה להעפיל למונדיאל המועדונים של פיפ"א, שם הפורמט המורחב אומר שכעת זמינים סכומי עתק. בארסה פספסה את המהדורה האחרונה, כי נציגות ספרד היו ריאל מדריד ואתלטיקו מדריד, שהרוויחו כ-71 מיליון אירו וכ-18 מיליון אירו בהתאמה (המרה משוערת מדולרים).

הכנסות ממשחקי בית

ההכנסות של ברצלונה ממשחקי בית עלו ב-42 מיליון אירו (28%), מ-150 מיליון ל-192 מיליון אירו, בעקבות החזרה לקאמפ נואו בנובמבר 2025, אחרי יותר משנתיים של משחקי בית באצטדיון האולימפי.

הצמיחה נבעה בעיקר מהכנסות התחרויות, שעלו ב-33 מיליון אירו (28%), מ-119 מיליון ל-152 מיליון אירו, בעוד שכרטיסי עונה וכרטיסי חברות עלו ב-8 מיליון אירו (27%), מ-32 מיליון ל-40 מיליון אירו. הכנסות התחרויות הורכבו מלה ליגה 56 מיליון אירו, תחרויות ספרדיות אחרות 2 מיליון, אירופה 19 מיליון, משחקי ידידות 22 מיליון ואירוח (היוספיטליטי) 54 מיליון.

הצמיחה באירוח הייתה מרשימה במיוחד, שכן היא יותר מהוכפלה מ-23 מיליון אירו. המועדון מסר שההכנסה שנוצרה מכל מושב זמין עלתה ב-51% בהשוואה לעונת 2024/25.

היכולת של המועדון להפיק כסף מהאצטדיון באה לידי ביטוי חי בשני משחקי "אל קלאסיקו" מול ריאל מדריד, שבהם נקבעו שיאים חדשים הן לקבוצת הגברים, עם 16.4 מיליון אירו מדהימים, והן לקבוצת הנשים, עם 2.0 מיליון אירו (ונוכחות של 60,067 צופים).

מקור ההכנסה הזה מתוקצב לעלות בעוד 60 מיליון אירו העונה, בגלל שהקבוצה תשחק את העונה כולה בקאמפ נואו המשופץ, לעומת החזרה החלקית שהתרחשה במהלך 2025/26.

למרות העלייה בעונה שעברה, ההכנסה של ברצלונה ממשחקי בית עדיין הייתה רק בערך מחצית מ-369 מיליון האירו של ריאל מדריד, אם כי הפער יהיה קטן בהרבה כשפרויקט הקאמפ נואו יושלם.

יתרה מזו, ההכנסה של בארסה הייתה יותר מכפולה מזו של אתלטיקו מדריד עם 77 מיליון אירו, ואחריה אתלטיק בילבאו עם 34 מיליון וריאל בטיס עם 31 מיליון.

לפי הגדרת ה-מאני ליג של דלויט, לברצלונה הייתה ההכנסה השנייה בגובהה בעולם ממשחקי בית ב-2024/25. מעמדן של שתי הענקיות הספרדיות יתחזק עוד יותר לאחר שהאצטדיונים החדשים שלהן יפעלו במלואם.

נוכחות באצטדיון

הנוכחות הממוצעת של ברצלונה ירדה מעט, מ-45,962 ל-45,099. חלק מהמשחקים בתחילת העונה נערכו באצטדיון יוהאן קרויף ובאצטדיון האולימפי, בעלי קיבולת קטנה בהרבה, עד לחזרה לקאמפ נואו בנובמבר.

גם אז לא הייתה זו חזרה מלאה, שכן הקיבולת הוגבלה ל-45,000 צופים עד ה-15 במרץ, אז אישרה עיריית העיר הגדלה ל-62,652.

כתוצאה מכך, הנוכחות הממוצעת של ברצלונה הייתה רק החמישית בגובהה בלה ליגה בעונה שעברה, נמוכה בהרבה מזו של ריאל מדריד עם 71,549 ואתלטיקו מדריד עם 60,855. היא הייתה נמוכה אפילו מזו של ריאל בטיס ושל אתלטיק בילבאו.

האצטדיון

פרויקט שיפוץ מתחם הקאמפ נואו של ברצלונה, הכולל את שיפוץ הקאמפ נואו, תואר על ידי לאפורטה כ"הפרויקט החשוב ביותר בהיסטוריית המועדון, חיוני לשמירה על מעמדה המוביל של ברצלונה בעולם הספורט, ובה בעת עמוד תווך בהתאוששות הכלכלית של המועדון ובכדאיותו העתידית".

במקור הוא תוקצב ב-600 מיליון אירו, אבל העלות זינקה ל-1.5 מיליארד אירו, ולאחרונה קפצה ההערכה עוד 300 מיליון אירו ל-1.8 מיליארד אירו.

הנשיא אמר: "השלמת הספוטיפיי קאמפ נואו החדש היא המפתח לפתיחת התקופה הגדולה ביותר של צמיחה מוסדית וכלכלית בהיסטוריית המועדון".

זו הייתה התייחסות להכנסה הנוספת המוערכת של 250 מיליון אירו בשנה מזכויות שם, חסויות, לשכות VIP, כרטיסים, קייטרינג ואירועים.

מצד שני, תשלומי הריבית יעלו בהתאם לחוב הגבוה יותר, וגם עלויות התפעול יהיו גבוהות יותר.

ברצלונה תשחק את עונת 2026/27 בקאמפ נואו, אבל חיי הנוודות שלה עוד לא הסתיימו לגמרי, שכן תצטרך לחזור למונז'ואיק במחצית הראשונה של 2027/28 בזמן שיוסיפו את הגג.

היא תחזור לקאמפ נואו מינואר 2028 עם קיבולת של 95,000, ועבודות נוספות בקיץ שלאחר מכן יספקו את הקיבולת הסופית של 105,000.

אוליבה אמר: "זה ייתן לנו שוב את הפוטנציאל המלא הזה כדי שהצד הכלכלי של המועדון יפעל במיטבו".

שכר

שכר הכדורגל עלה ב-65 מיליון אירו (14%), מ-463 מיליון ל-528 מיליון אירו, בעיקר בגלל הארכות חוזים של שחקני הקבוצה הראשונה, בפרט החוזה החדש והגדול שקיבל לאמין ימאל, ובנוסף הובאו כמה שחקנים בהשאלה בשכר גבוה, כלומר מרקוס ראשפורד ממנצ'סטר יונייטד וז'ואאו קנסלו מאל הילאל. גם השכר הלא תפעולי עלה ב-9%, בעקבות הצמיחה בפעילויות הקשורות להכנסות.

זה השיא השני בגובהו בהיסטוריית ברצלונה, אחרי שיא של 571 מיליון אירו ב-2022/23, שכלל את החוזה הזהוב של ליאו מסי. בעונה שלאחר מכן חלה ירידה דרסטית בחשבון השכר ל-432 מיליון אירו, אבל מאז הוא התאושש ב-96 מיליון אירו (22%).

סך השכר, כולל ענפי ספורט אחרים, עלה ב-12% בעונה שעברה, מ-510 מיליון ל-574 מיליון אירו.

רוב הצמיחה הכוללת של 64 מיליון אירו נבעה מהעלייה של 55 מיליון אירו בקבוצה הראשונה, בעיקר משכר בסיס (25 מיליון אירו) ומבונוסים על הישגים (18 מיליון אירו).

בעקבות העלייה בעונה שעברה, חשבון השכר של ברצלונה, 528 מיליון אירו, עקף את זה של ריאל מדריד, 476 מיליון אירו (נתון 2024/25).

ביחס לשאר הליגה הספרדית, חשבון השכר של ברצלונה, 528 מיליון אירו, כמעט כפול מזה של המועדון השלישי בגובהו, אתלטיקו מדריד עם 280 מיליון אירו, ויותר מפי ארבעה מזה של הרביעי, אתלטיק בילבאו עם 122 מיליון אירו.

חשבון השכר העצום ב-2022/23 היה בבירור אחת הסיבות העיקריות לבעיות הכלכליות של ברצלונה, אבל מאז היא נשארה מאחורי רבים מאליטת אירופה. ב-2024/25 הסכום שלה, 463 מיליון אירו, היה רחוק למדי מזה של פאריס סן ז'רמן עם 544 מיליון אירו ושל ליברפול עם 509 מיליון.

עם זאת, התקציב לעונה הבאה כולל עלייה בולטת בשכר, שצפוי לגדול ב-68 מיליון אירו (13%) ל-596 מיליון אירו, מה שברצלונה אמרה שנועד "לשמור על תחרותיות מרבית ברמה האירופית". זה יהיה שיא מועדון חדש, וכך גם 649 מיליון האירו הצפויים לכלל העובדים.

יחס השכר להכנסות של ברצלונה עלה מעט, מ-51% ל-52% (לפי שכר הכדורגל בלבד), אבל הוא עדיין נמוך משמעותית מ-71% רק לפני שלוש שנים, מה שמדגים את השיפור ביציבות הכלכלית.

כתוצאה מכך, יחס השכר להכנסות של ברצלונה, 52%, היה השני בטובו בלה ליגה, אם כי ריאל מדריד עדיין קובעת את הרף עם 40% מרשימים.

אוליבה הדגיש שהיחס הזה הוא "נושא מכריע עבור ההנהלה", ובמקביל ציין שהוא נמצא בנוחות מתחת לסף המרבי של 70% שהציעה אופ"א.

הודות להכנסות הגבוהות מאוד, יחס השכר להכנסות של ברצלונה משתווה כעת היטב לשאר המועדונים באירופה. למשל, הוא היה השביעי בנמוכותו מבין מועדוני ה-מאני ליג ב-2024/25.

בקרת העלויות הכלכלית של לה ליגה

אחד הגורמים לתנודות בחשבון השכר של ברצלונה הוא ה"תקרת שכר" שמטילה בקרת העלויות הכלכלית של לה ליגה, הקובעת כמה כסף מותר לכל מועדון להוציא על שחקני הקבוצה הראשונה, מחליפים, מחלקת הנוער, מאמנים, פיזיותרפיסטים וכן הלאה.

בכל עונה לה ליגה מחשבת את תקרת ההוצאה על הסגל של המועדון כהכנסות פחות הוצאות לא ספורטיביות והחזרי חוב. בניגוד לכללי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א, שבוחנים שנים קודמות, התקנות של לה ליגה מיושמות מראש, כלומר לפני שמתבצעת כל הוצאה.

תקרת ההוצאה על הסגל של ברצלונה עלתה משמעותית ב-12 החודשים האחרונים, מ-351 מיליון ל-583 מיליון אירו, הגבוהה ביותר של המועדון מזה ארבע שנים, בין היתר מפני שלה ליגה קיבלה כעת את רישום ההכנסה מרישיונות הישיבה האישיים, ובמקביל עזיבתו של רוברט לבנדובסקי הסירה עלות שנתית גדולה.

ראוי לציין שלה ליגה העניקה לברצלונה הקלה על ההכנסה שאבדה כתוצאה מפיתוח האצטדיון.

בשנים האחרונות ברצלונה נאלצה לבצע כמה תרגילי תחכום כדי להישאר בתוך תקרת השכר, כמו משיכת המנופים הכלכליים, ולאחרונה גם להביא רק את אולמו וגרסיה אחרי פציעות של שחקנים אחרים בסגל, ואת ראשפורד אחרי ערבות אישית של חברי ההנהלה.

למרבה המזל של ברצלונה, התקרה שלה היא שוב השנייה בגובהה בספרד, אם כי רחוקה בהרבה מתקרת 833 מיליון האירו של ריאל מדריד.

הפחתת ערך שחקנים (אמורטיזציה)

הפחתת הערך של שחקני ברצלונה, העלות השנתית של מחיקת דמי העברה, ירדה עוד ב-22 מיליון אירו (28%), מ-81 מיליון ל-59 מיליון אירו, כך שההוצאה הזו עומדת כעת על כשליש בלבד משיא של 174 מיליון אירו לפני שש שנים.

בעקבות הירידה הזו, הפחתת הערך של שחקני ברצלונה, 59 מיליון אירו, היא רק בערך מחצית מ-116 מיליון האירו של ריאל מדריד, ולמעשה נמוכה מ-76 מיליון האירו של אתלטיקו מדריד, בעזרת כך שהקטלאנים רשמו ירידות ערך עצומות של שחקנים (מחיקות) בעונות קודמות.

זה מתיישב כעת יותר עם הדירוג המסורתי, כי ברצלונה נטתה להישען על בוגרי לה מסיה, בעוד שמדריד אימצה גישה של "גלקטיקוס".

כאינדיקציה לפעילות המופחתת של ברצלונה בשוק ההעברות, הפחתת הערך של שחקניה, 81 מיליון אירו ב-2024/25, הייתה נמוכה מאוד בסטנדרטים של אליטת אירופה. למשל, היא הייתה רחוקה מאוד ממועדוני הפרמיירליג, בראשם צ'לסי עם 253 מיליון אירו ומנצ'סטר יונייטד עם 230 מיליון.

פחת

הפחת של ברצלונה ירד ב-3 מיליון אירו (14%), מ-25 מיליון ל-22 מיליון אירו, בעיקר בגלל מכירות של כמה נכסים, ולכן הוא נמוך כעת מזה של ריאל מדריד, 47 מיליון אירו.

כדאי להתייחס לזה כשקט שלפני הסערה, שכן ההוצאה הזו, שאינה תזרים מזומנים, תגדל משמעותית ברגע שפיתוח האצטדיון יושלם.

הוצאות אחרות

ההוצאות האחרות עלו ב-37 מיליון אירו (12%), מ-304 מיליון ל-341 מיליון אירו, כך שגדלו משמעותית בשנתיים האחרונות, ב-110 מיליון אירו (47%) מ-231 מיליון.

העלייה נובעת מצמיחה בעלויות הקשורות להכנסות, כמו מרצ'נדייזינג ומשחקי בית נוספים, בזמן שהמועדון ממשיך להיפגע מעליות אינפלציוניות בשירותים ובחשמל ומים.

באופן דומה, החזרה לקאמפ נואו הביאה לצמיחה נוספת בקטגוריית העלויות הזו.

העברות

ב-2025/26 ההוצאה ברוטו של ברצלונה על העברות עמדה על 78 מיליון אירו בלבד, ואפילו הייתה קטנה יותר אילו החתמתו של אנתוני גורדון בסוף העונה לא הושלמה לפני סיום שנת החשבונאות.

ההחתמה הבולטת היחידה האחרת הייתה רוני בארדג'י מפ.ק. קופנהגן תמורת 2.5 מיליון אירו בלבד, אם כי ראשפורד וקנסלו הובאו בהשאלה.

זו הייתה עדות נוספת ל"מדיניות ההשקעה המרוסנת" של המועדון, שבה ההוצאה על העברות קוצצה באופן דרסטי, בניגוד מוחלט להוצאות הראוותניות הקודמות על שחקנים חדשים.

כתוצאה מכך, ההוצאה ברוטו של 476 מיליון אירו בחמש השנים האחרונות היא פחות ממחצית מההוצאה של 1.2 מיליארד אירו בחמש השנים שקדמו להן, שכללו את ההחתמות היקרות של אוסמאן דמבלה, פיליפה קוטיניו ואנטואן גריזמן. הירידה בהוצאה נטו הייתה בולטת באותה מידה, שכן היא צנחה מ-530 מיליון ל-190 מיליון אירו.

בבחינת חמש השנים עד 2024/25, ההוצאה ברוטו של ברצלונה, 490 מיליון אירו, הייתה בערך ברמה של אתלטיקו מדריד, אבל נמוכה בהרבה מ-767 מיליון האירו של ריאל מדריד.

יתרה מזו, הם הוצאו בהרבה על ידי רוב יריביהם האירופיות בתקופה הזו, כאשר חמישה מועדונים אנגליים בזבזו יותר מפי שניים מהקטלאנים, כולל 2.3 מיליארד האירו חסרי התקדים של צ'לסי.

ברצלונה הוציאה יותר הקיץ, עם הוצאה של 104 מיליון אירו, בעיקר על רודרי ממנצ'סטר סיטי, קארים אדייֶמי מבורוסיה דורטמונד, גבריאל ז'סוס מארסנל וג'סי ביסיבו מקלאב NXT. הסכום היה מגיע ל-184 מיליון אירו אילו נכללה גם רכישתו של גורדון.

המבזבזים הגדולים האחרים הקיץ היו החשודים הרגילים, כלומר ריאל מדריד עם 225 מיליון אירו ואתלטיקו מדריד עם 123 מיליון.

האקדמיה

ברור שידה של ברצלונה אולצה בגלל המגבלות שהטילה תקרת השכר של לה ליגה, אבל החדשות הטובות הן שזה דחף אותה לחזור לשורשים, שכן נאלצה להישען על תוצרת האקדמיה המפורסמת שלה, לה מסיה.

בין היתר מדובר בכישרונות כמו פדרי, גאבי, פאו קובארסי, פרמין לופס ומרק קסדו, שלא לדבר על לאמין ימאל המדהים, שערך את הבכורה שלו בגיל 15 בלבד.

הדבר גרר מחמאה נדירה מחאבייר טבאס: "ברצלונה הראתה שהיא יכולה להוסיף שחקנים, בהתאם למצבה. אבל היא זכתה בתואר הליגה בעונה שעברה, עם שחקנים נהדרים, רבים מהם ממחלקת הנוער שלה. לא תמיד חובה להמשיך ולהחתים שחקנים חדשים. גם התוצאות שלהם עד כה העונה לא רעות".

עלות הסגל

גם צמצום העלויות של ברצלונה ניכר בבירור בעלות הסגל שלה, המבוססת על דמי ההעברה ששולמו בפועל, שירדה ביותר מחצי: ממיליארד אירו בקירוב בעונת 2019/20 ל-474 מיליון אירו.

גם לאחר הצמצום התלול הזה, עלות הסגל של ברצלונה, 474 מיליון אירו, נותרה השנייה בגובהה בספרד, אם כי הייתה נמוכה ביותר ממחצית מזו של ריאל מדריד, 1.1 מיליארד אירו, בעוד אתלטיקו מדריד לא רחוקה מאחור עם 452 מיליון.

עם זאת, זה היה נמוך מאוד בהשוואה לאליטה האירופית, למשל ארבעה מועדונים אנגליים עברו את רף המיליארד אירו ב-2024/25.

אומנם יש להודות שהנתון הזה מוערך בחסר באופן חמור, שכן לבוגרי לה מסיה של ברצלונה אין שום ערך במאזן, בעוד שבעולם האמיתי הם שווים הון תועפות, ולפי טרנספרמרקט שווי הסגל הוא 1.3 מיליארד אירו.

לדוגמה, ימאל רשום בספרים בערך אפס, אך לפי אותו אתר הוא שווה 220 מיליון אירו.

חוב פיננסי

סוגיה מרכזית עבור ברצלונה היא החוב הפיננסי ההולך וגדל, שעלה בעוד 389 מיליון אירו בעונה שעברה, מ-1.451 מיליארד אירו ל-1.840 מיליארד אירו, והוא כולל 1.243 מיליארד אירו חוב של פרויקט שיפוץ מתחם הקאמפ נואו ו-597 מיליון אירו חוב שאינו קשור לאצטדיון (503 מיליון אירו באג"ח ו-94 מיליון אירו בהלוואות בנקאיות).

לפי הדוחות, 148 מיליון אירו אמורים להיות מוחזרים ב-12 החודשים הבאים ועוד 346 מיליון אירו בשנה שאחריה, אם כי ייתכן שהחוב ימומן מחדש לפני מועדי הפירעון הללו.

החוב ברוטו של ברצלונה, 1.8 מיליארד אירו, הוא הגדול ביותר בספרד, לפני 1.5 מיליארד האירו של ריאל מדריד (נתון 2024/25), אף הוא מונע מפיתוח האצטדיון.

החובות הגבוהים הבאים בספרד היו של אתלטיקו מדריד עם 487 מיליון אירו, ולנסיה עם 412 מיליון, ריאל בטיס עם 129 מיליון וסביליה עם 118 מיליון. כל שאר המועדונים בלה ליגה היו חייבים פחות מ-70 מיליון אירו.

עוד ב-2018 החוב הפיננסי של ברצלונה עמד על 68 מיליון אירו בלבד, אך היום הוא הגבוה באירופה. המועדונים היחידים האחרים שחייבים יותר ממיליארד אירו הם צ'לסי עם 1.7 מיליארד אירו, כדי לממן את "הפרויקט" של BlueCo, טוטנהאם עם 1.0 מיליארד אירו, כדי לממן את פיתוח האצטדיון שלה, וריאל מדריד.

מאז פרסום הדוחות, ברצלונה הודיעה שתיקח הלוואות נוספות בסך 510 מיליון אירו (300 מיליון אירו להשלמת בניית האצטדיון ו-210 מיליון אירו לכיסוי צרכים תפעוליים), מה שיעלה את החוב הפיננסי ל-2.35 מיליארד אירו מדהימים.

כ-105 מיליון אירו מתוך 210 מיליון אירו חוב ההון החוזר כבר הונפקו ביולי בריבית של 5.14% כנגד זכויות שידור עתידיות, כדי לסייע במימון חלון ההעברות, למשל רכישתו של אנתוני גורדון.

תשלומי ריבית

ברצלונה הצליחה להשאיר את תשלום הריבית השנתי נמוך, אך הוא זינק ל-94 מיליון אירו עצומים בעונה שעברה, עם תחילת התשלומים הקשורים למבנה המימון של פרויקט שיפוץ מתחם הקאמפ נואו.

אף שחלק מעלויות הריבית הללו נרשם זמנית כחלק משווי הנכס כל עוד הבנייה נמשכת, הן הובילו בכל זאת ליציאות מזומנים, מה שמסביר מדוע תשלום הריבית היה גבוה בהרבה מ-39 מיליון אירו הריבית לתשלום ברווח וההפסד.

כתוצאה מכך, תשלום הריבית של ברצלונה, 94 מיליון אירו, הוא כעת ללא עוררין הגבוה באירופה, יותר מפי שניים מהחיובים הגדולים הבאים ב-2024/25: מנצ'סטר יונייטד עם 40 מיליון אירו, ריאל מדריד עם 37 מיליון, טוטנהאם הוטספר עם 35 מיליון ואינטר עם 33 מיליון.

חוב העברות

חוב ההעברות של ברצלונה עלה מעט, ב-8 מיליון אירו, מ-159 מיליון אירו ל-167 מיליון אירו, אם כי הוא עדיין נמוך משמעותית משיא של 323 מיליון אירו ב-2020. מנגד, מועדונים אחרים חייבים לה 99 מיליון אירו, כך שהתחייבויות ההעברות נטו עמדו על 69 מיליון אירו בלבד.

עם זאת, 116 מיליון אירו מהתחייבויות ההעברות היו אמורים להיות משולמים ב-12 החודשים הבאים.

החובות הגבוהים ביותר שנותרו פתוחים הם לניוקאסל יונייטד (גורדון) 69 מיליון אירו, לרד בול לייפציג (דני אולמו) 34 מיליון אירו, ללידס יונייטד (ראפיניה) 19 מיליון אירו, לסביליה (ז'יל קונדה) 12 מיליון אירו ולבאיירן מינכן (רוברט לבנדובסקי) 11 מיליון אירו.

חוב ההעברות של ברצלונה, 167 מיליון אירו, הוא השני בגובהו בספרד, נמוך רק מזה של אתלטיקו מדריד עם 195 מיליון אירו, אך גבוה מזה של ריאל מדריד עם 136 מיליון. כל שאר המועדונים בלה ליגה חייבים פחות מ-50 מיליון אירו.

כמובן, מועדונים משלמים יותר ויותר דמי העברה בתשלומים, כך שברצלונה אינה לבד בחוב העברות גבוה. אכן, ב-2024/25 מועדונים אירופיים רבים היו חייבים הרבה יותר, בראשם שלושה מהפרמיירליג: מנצ'סטר יונייטד עם 532 מיליון אירו, מנצ'סטר סיטי עם 504 מיליון וצ'לסי עם 424 מיליון.

סך החוב

סך החוב של ברצלונה עלה ל-2.4 מיליארד אירו בעונת 2025/26, והוא מורכב מ-1.8 מיליארד אירו חוב פיננסי, 167 מיליון אירו חוב העברות ו-434 מיליון אירו חובות אחרים (162 מיליון אירו המגיעים לעובדים, 94 מיליון אירו חוב מס ו-178 מיליון אירו לספקים).

החוב לפי לה ליגה

המועדון התייחס למדד החוב נטו שבו משתמשת לה ליגה, הכולל חוב פיננסי נטו וחוב העברות, אך לא כולל חוב שנוצר לשיפוץ מתקני ספורט, כמו פרויקט שיפוץ מתחם הקאמפ נואו.

החוב הזה עלה ב-138 מיליון אירו בעונה שעברה, בעיקר בגלל ירידה במזומנים, אך הוא עדיין נמוך מ-683 מיליון האירו של 2021.

תזרים מזומנים

לאחר התאמה לסעיפים שאינם במזומן, ברצלונה הניבה 28 מיליון אירו במזומן מפעילות שוטפת בעונת 2025/26. סכום זה התחזק ב-48 מיליון אירו ממכירות שחקנים, אך המועדון גם הוציא 69 מיליון אירו על רכישות שחקנים.

אולם כל זה נראה זניח לעומת ההשקעה בתשתיות בסך 347 מיליון אירו, שהיא בעיקר פיתוח פרויקט שיפוץ מתחם הקאמפ נואו, ובמקביל שילמה גם ריבית כבדה של 91 מיליון אירו (נטו) ו-11 מיליון אירו מס.

כך נוצר גירעון מזומנים עצום של 446 מיליון אירו, שכוסה ברובו בהלוואות חיצוניות בסך 354 מיליון אירו, ובסופו של דבר נוצרה יציאה נטו של 92 מיליון אירו.

כתוצאה מכך, יתרת המזומנים של ברצלונה ירדה ב-91 מיליון אירו, מ-296 מיליון אירו ל-205 מיליון אירו, והירידה שקולה לתשלום הריבית השנתי.

עם זאת, כמות המזומנים שבידי המועדון עדיין גבוהה מאוד, אם כי זה קצת מטעה, שכן חלק גדול מהכסף מיועד לפיתוח האצטדיון, ויתרות המזומנים במועדונים ספרדיים גבוהות לעיתים קרובות לפני תשלום השכר חצי-שנתי של יולי.

מקורות ושימושים

בשמונה השנים האחרונות ברצלונה יצרה 1.3 מיליארד אירו במזומן באופן פנימי (372 מיליון אירו מפעילות שוטפת ו-889 מיליון אירו ממכירות שחקנים), בתוספת 2.0 מיליארד אירו חוב חיצוני ו-604 מיליון אירו מה"מנופים הכלכליים".

הרוב המכריע הושקע באצטדיון ובתשתיות אחרות, בסך של 2.2 מיליארד אירו, ועוד 1.1 מיליארד אירו הוצאו על שחקנים חדשים, והמועדון שילם 236 מיליון אירו בריבית.

מימון בעלים

בניגוד להרבה מועדונים מובילים אחרים, שהמודל העסקי שלהם נשען על בעלי מניות נדיבים, ברצלונה אינה נהנית ממימון בעלים, לא בהון ולא בהלוואות.

אוליבה אמר שהם לא רצו לבקש כסף מהחברים, ולכן להנהלה כמעט לא הייתה ברירה אלא להפעיל כמה "מנופים כלכליים".

כדוגמה להבדל במקומות אחרים, ארבעה מועדונים קיבלו יותר ממחצית המיליארד מבעליהם בחמש השנים האחרונות: צ'לסי עם 1.5 מיליארד אירו, יובנטוס עם 621 מיליון אירו, פאריס סן ז'רמן עם 621 מיליון אירו ואסטון וילה עם 536 מיליון אירו.

אופ"א – כלל רווחי הכדורגל

לברצלונה היו כמה בעיות עם כללי הקיימות הפיננסית של אופ"א בשנים האחרונות, כולל הפרה של הבדיקה בעונת 2024/25.

הדבר הוביל את המועדון לחתום על הסכם פשרה שכלל קנס של 60 מיליון אירו, אם כי רק 15 מיליון מהם היו בלתי מותנים. את גודל ההפרה של ברצלונה אפשר לראות מכך שרק פאריס סן ז'רמן וצ'לסי קיבלו עד כה קנסות גבוהים יותר.

הסכם הפשרה קבע גם יעדים כספיים לשנתיים הבאות, שלפיהם הגירעון המרבי ברווחי הכדורגל יהיה:

  • 5 מיליון אירו ל-2024/25
  • 5 מיליון אירו לתקופת הניטור הרגילה של שלוש שנים עד 2025/26

ההנהלה מאמינה שהמועדון "יעמוד בכל הכללים שנקבעו", וכך אכן אמור היה לקרות בנוחות רבה למדי לפי המודל שלי, לאחר ניכויים מותרים משמעותיים עבור הוצאות "בריאות" (תשתיות, האקדמיה, קהילה וכדורגל נשים).

אופ"א לא אפשרה לכלול את המנופים הכלכליים בחישוב שלה, מה שמבחינה לוגית אומר שגם הפחתת הערך המשמעותית של הרווחים הקודמים ב-2023/24 צריכה להיות מוחרגת.

אופ"א – כלל עלות הסגל

במבט קדימה, נראה שברצלונה בסדר גמור מול יחס בקרת עלות הסגל החדש של אופ"א, המשווה בין עלויות הסגל (שכר שחקנים, פחת שחקנים ועמלות סוכנים) לבין סך ההכנסות (כולל רווח ממכירת שחקנים).

המודל שלי מראה שהיחס שלהם היה רק 51% ב-2025/26, כלומר בתוך יעד ה-70% של אופ"א בהפרש גדול.

הערה: הבדיקה מתבססת על שנה קלנדרית, אם כי 2025/26 היא קירוב סביר.

סוגיה משפטית

סוגיה משפטית אחת שעשויה להיות לה כמה השלכות היא מה שמכונה "פרשת נגריירה", שבמרכזה תשלומים של 7 מיליון אירו שברצלונה העבירה בין 2001 ל-2018 לחוסה מריה אנריקס נגריירה, לשעבר סגן יו"ר הוועדה הטכנית של השופטים בהתאחדות הכדורגל הספרדית.

ברצלונה טוענת שהתשלומים היו עבור דוחות איתור ודוחות טכניים שנגריירה סיפק על שופטים, אך הטענה היא שהכסף שימש לשוחד שופטים.

אף שהתיק נדחה בידי בית משפט ספרדי במאי 2024, אופ"א ממשיכה לחקור, וקיבלה תיק ראיות נרחב מריאל מדריד מוקדם יותר החודש.

סיכום

המועדון סיכם: "הנתונים הללו מוכיחים את ההתקדמות המתמשכת של ברצלונה בתהליך ההבראה הכלכלית שנקט המועדון בשנים האחרונות, תוך שילוב של צמיחה בהכנסות וקיימות פיננסית".

זה נכון, אבל המצב הכלכלי מורכב יותר מכך.

בצד החיובי, ברצלונה שוב הייתה רווחית (לא כולל פריטים חריגים), והצליחה לצמוח משמעותית בהכנסות, והפכה למועדון השני בלבד בעולם הכדורגל שפורץ את מחסום המיליארד אירו, עוד לפני שהקאמפ נואו מוכן.

מנגד, המועדון נאלץ ליטול על עצמו חוב עצום כדי לממן את פיתוח האצטדיון, מה שהוביל לתשלומי ריבית גבוהים להפליא ולהגבלת הכסף העומד להשקעה בסגל.

עם זאת, נראה שהצנע היחסי לא הפריע להתקדמות המועדון על המגרש, שכן ברצלונה זכתה בלה ליגה שלוש פעמים בארבע העונות האחרונות, עם הצמחתם של בוגרי נוער מוכשרים רבים.

כפי שאמר לאפורטה: "זה לא היה קל, אבל הצלחנו להחזיר את בארסה למקום שמגיע לה".

מערכת בארסה מאניה

החדשות הכי חמות בטלגרם שלנו