• ביוגרפיה
  • תארים

סמואל אומטיטי

סמואל אומטיטי נולד בקמרון כאח הצעיר במשפחה בת ארבעה ילדים. כשהיה בן שנתיים עבר יחד עם משפחתו לליון שבצרפת. בגיל חמש החל לשחק כדורגל, ואת צעדיו הראשונים עשה יחד עם אחד מחבריו הטובים ביותר במועדון FC Menival שממוקם ברובע החמישי שבעיר. הכישרון היה טמון והעבודה הוציאה אותו לאור, בגיל שמונה הגיעה ההצעה להצטרף לאקדמיה של אולימפיק ליון. הרבה פעמים הוא היה עליון ברמתו ביחס ליתר השחקנים במחלקת הנוער, והחל לשחק באקדמיה כחלוץ לפני שהוסב לעמדת הקשר ולאחר מכן מצא את מקומו בהגנה. הוא שימש לעתים קרובות כקפטן של קבוצות הנוער והיה תחת חוזה במועדון החל משנת 2008.

בשנת 2011 לקח חלק בהכנות הקיץ של הקבוצה, בה קלוד פואל, אז מאמן הקבוצה, נתן לו לשחק במשחק מול סלטיק בגביע האמירויות. כשזה פוטר בינואר 2011, רמי גארדה היה אחת הדמויות הבולטות להתפתחותו. את משחקו המקצועני הראשון ערך בגיל 19, בינואר 2012, במשחק 32 האחרונות בגביע הצרפתי בדרבי מקומי מול ליון דוצ’ר בגביע. רמי גארדה שניהל את מחלקת הנוער במועדון רצה קבוצה צעירה וסיפר “ליון חיפשה אחר בלם ואז התמניתי לתפקיד, אמרתי להנהלה שאין טעם בהשקעה כספית כשבמועדון יש שחקנים צעירים וכל כך מבטיחים כמו סמואל אומטיטי”. אומטיטי חתם על חוזה מקצועני במועדון במרץ 2012. ההימור השתלם היטב ואומטיטי הציג עליונות גופנית יוצאת דופן לצד מוסר עבודה חזק. בעונתו הראשונה במועדון ערך 18 הופעות בכל המסגרות התחרותיות.

בעונת 2012/13 לקח חלק נרחב יותר במשחקי המועדון וערך 32 הופעות בכל המסגרות וערך את הופעתו הראשונה במסגרת אירופית. בשנת 2013/14 הפך לשחקן מרכזי ובין הבולטים בקבוצה והשתתף עם הקבוצה בליגת האלופות בה הודחה הקבוצה משלב הבתים עד שהודחה על ידי יובנטוס ברבע גמר הליגה האירופית. במאי 2015 ערך אומטיטי את הופעתו ה-100 בליגה הצרפתית ובספטמבר של אותה השנה היה הקפטן של הקבוצה לראשונה במשחק ליגה מול בורדו.

מזה כשנתיים אומטיטי החל ליצור עניין אצל מספר מועדונים בכירים באירופה, תחילה אלו היו מועדונים כדוגמת נאפולי, ארסנל ובורוסיה דורטמונד, אך השנה החולפת גרמה למועדוני על כדוגמת ברצלונה, מנצ’סטר יונייטד, וריאל מדריד להביע בו עניין אלא שהוא בחר להאריך חוזה עד שנת 2019.

מאחר שהיה שחקן מבטיח מגיל צעיר הוא לקח חלק בכל הנבחרות הצעירות של צרפת, אומטיטי היה חלק מדור הזהב של הנבחרת הצרפתית עמה זכה באליפות העולם עד גיל 20 והיה קפטן המשנה בשנת 2013. בשנת 2016 כשהוא בן 22 עדיין לא היה שחקן מוכר בנבחרת הצרפתית בראשות דידייה דשאן, ועדיין הייתה לו הזדמנות לייצג את נבחרת קמרון, רוג’ר מילה ניסה לשכנע אותו לעשות זאת אך הוא הביע את רצונו לשחק בנבחרת הצרפתית בראיון שקיים עם עיתון ל’אקיפ במרץ השנה.

אומטיטי לא נכלל בסגל הראשוני של נבחרת צרפת לאליפות אירופה, הוא היה חלק מקבוצה של שמונה שחקני משנה שהייתה ייעודית להחליף שחקנים שלא יוכלו לקחת חלק בטורניר. עם זאת, הפציעה של רפאל וראן הביאה לסגל את עדיל ראמי, ואומטיטי החל להפנים את העובדה שהוא לא יקח חלק במשחקים. אלא שאז הגיעה הפציעה של ג’רמי מאת’ייה ועמה ההודעה על כניסתו לסגל הסופי.

בעקבות ההשעייה שקיבל עדיל ראמי במשחק שמינית הגמר מול אירלנד, אומטיטי קיבל את המשבצת בהרכב במשחק רבע הגמר מול איסלנד. במשחק חצי הגמר מול גרמניה המשיך לקבל את הקרדיט (למרות האפשרות של ראמי לשחק) והיכולת המצוינת שלו אפשרה לצרפת להבטיח את הניצחון ואת ההעפלה לגמר, משחק זה זיכה אותו בהכרה ציבורית רחבה וזירזה את המגעים הסופיים בינו לבין המועדון.

אומטיטי הוא ההתגלמות של כל מה שברצלונה חיפשה במשחק שנים ולא מצאה או שאילצה את עצמה למצוא. הוא שמאלי ברגלו ומסוגל לשחק גם כמגן, מוסר בחסד עליון ואתלטי להפליא. במעמד חתימתו (תמורת 25 מיליון יורו) אמר “כשידעתי שיש לי את ההזדמנות לבוא לברצלונה זה באמת ריגש אותי, בכיתי קצת אף על פי שניסיתי להסתיר את הרגשות שלי. זה היה חלום שלי – מילדות רציתי לבוא לכאן. אני מאד שמח ונרגש להיות פה.”

על פניו קיימים כל התנאים הנדרשים על מנת שאומטיטי יהפוך בהדרגה לאחד הבלמים המובילים בעולם ויהפוך לשחקן מפתח בברצלונה. עם זאת, תקדימי העבר (הן בברצלונה והן במקומות אחרים) ששחקני הגנה צריכים זמן הסתגלות והתקאלמות ארוך כשמדובר במעבר למועדונים חדשים, במידה שברצלונה תדע לגלות את הסבלנות הזו כלפיו במבחן הזמן היא עשויה לקבל ממנו תרומה משמעותית ונרחבת, שספק אם תוכל למצוא אותה במקומות אחרים, ובמקרה הזה תקדימי העבר מלמדים שהתחליפים האלו לרוב לא עובדים.

עונת בכורה בקבוצה.